27.5 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Elektrické Volvo FM na ďalšej skúške v Dalitrans

Volvo Trucks vsadila pri budovaní povedomia o elektromobilite v ťažkých nákladných vozidlách na priamu skúsenosť zákazníkov. Elektrický demo ťahač Volvo FM Electric si mohli vyskúšať viacerí z nich, napríklad Lidl Slovensko. Najnovšie sa o svoje skúsenosti s testovaním elektrického ťahača podelila spoločnosť Dalitrans, ktorá s ním prepravovala potraviny pre reťazec Kaufland.

Dalitrans spolupracuje s Kauflandom dlhodobo a ani snaha o znižovanie emisií nie je v ich prípade novinkou. Vo flotile 250 vozidiel má Dalitrans už dávnejšie aj Volvo FH LNG. Elektrické FM v rámci testu nasadili v centrálnom sklade v Ilave, odkiaľ zásobovalo predajne v okolitých obciach. Manažér dopravy v Dalitrans, s.r.o. Roman Stovička ocenil, že súprava dokáže prepraviť až 25 ton nákladu.

Po LNG vozidlách, ktoré Dalitrans prevádzkuje už dlhšie, skúša v týchto dňoch elektrický ťahač (Foto: Volvo Trucks)

Z centrálneho skladu v Ilave jazdila súprava na rôzne smery, od Bratislavy, cez Nitru až po Žiar nad Hronom. Ťahač sa dobíjal priamo v areáli Dalitransu a podľa slov manažéra dopravy zvládol dané trasy bez problémov. „Priemerne sme s vozidlom denne najazdili viac ako 250 km a po návrate malo ešte 30% energie v akumulátoroch. Ak bude nabíjacia infraštruktúra vybudovaná aj u našich zákazníkov a vozidlo bude môcť dobíjať počas nakládky a vykládky, vedeli by sme s takýmto vozidlom najazdiť až okolo 400 km,“ hovorí Roman Stovička.

Súprava jazdila s centrálneho skladu v Ilave a distribuovala tovar do oklitých miest (Foto: Volvo Trucks)

Zelenú budúcnosť riešili už skôr

Dalitrans prevádzkuje spomínané LNG ťahače Volvo FH už viac ako 4 roky. Vo svojom areáli vybudovali čerpaciu stanicu LNG a nedávno pribudla aj nabíjacia stanica pre elektrické nákladné vozidlá. „V budúcnosti budeme nútení rozšíriť našu flotilu o ekologické vozidlá aj vzhľadom k nariadeniam EÚ, ktoré vyžadujú, aby do roku 2030 bola uhlíková stopa znížená až o 50% oproti roku 2020. Výsledky z nášho testovania postupne spracúvame, ale prvotné údaje dokazujú že variabilné náklady na toto vozidlo sú nižšie,“ hodnotí Roman Stovička.

Volvo chce svoje elektrické vozdilá poskytnúť zákazníkom, aby si ich vyskúšali vo svojej vlastnej prevádzke (Foto: Volvo Trucks)
Aktuálne
Prečítajte si aj