27.5 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Prvý elektrický ťahač na Slovensku testuje Lidl

Minulý rok si spoločnosť Lidl prevzala prvé elektrické nákladné vozidlo Volvo FE Electric. Auto je vybavené chladiarenskou nadstavbou a poskytuje užitočné zaťaženie viac ako 8 ton. Tam sa však snaha Lidlu o bezemisnú dopravu neskončila. Pred pár dňami sa v logistickom centre spoločnosti v Seredi slávnostne začal test plne elektrického ťahača Volvo FM Electric, s užitočným zaťažením až 24 ton.

Užitočné zaťaženie súpravy ťahanej elektrickým ťahačom je 24 ton
(Foto: Volvo Trucks)

Elektrický ťahač má celkovú kapacitu akumulátorov 540 kWh a trvalý výkon 490 kW (450-666 k). Jeho dojazd sa pri plnom zaťažení pohybuje v rozmedzí od 300 do 350 km. „Naši zákazníci hľadajú nové spôsoby a riešenia, ktoré prispievajú k dekarbonizácii dopravy a majú lepší vplyv na životné prostredie,“ myslí si obchodný riaditeľ Volvo Group Slovakia Andrej Chudík. Ako dodáva, spolu s balíkom podporných služieb poskytnú elektrické nákladné vozidlá Volvo Trucks svojim majiteľom konkurenčnú výhodu. Volvo Trucks elektromobilite verí, čo dokazuje aj kompletné portfólio elektrických vozidiel, ktoré má značka v ponuke už dnes.

Volvo FM Electric je druhým elektrickým nákladným vozidlom, ktoré Lidl testuje
(Foto: Volvo Trucks)

Lidl kladie dôraz na udržateľnosť

Fakt, že prvé elektrické Volvo jazdí pre Lidl a takisto test prvého elektrického ťahača realizuje Lidl, potvrdzuje jeho jasný cieľ. Do roku 2030 chce reťazec zabezpečiť, aby 75 % jeho vozového parku využívalo alternatívny pohon. Tretina flotily by mala byť poháňaná elektrickou energiou, vodíkom alebo bioplynom.

Bezemisná doprava je súčasťou snahy Lidlu znižovať svoju uhlíkovú stopu
(Foto: Volvo Trucks)

„Každý líder musí udávať smer a nebáť sa ísť aj tŕnistou cestou. Preto som hrdý, že sme sa ako spoločnosť vybrali cestou znižovania emisií a nasadzovania alternatívnych pohonov v kamiónovej preprave,“ povedal pri odovzdávaní vedúci úseku logistiky v spoločnosti Lidl Peter Mego.

Zavádzanie alternatívnych pohonov na Slovensku komplikuje chýbajúca podpora zo strany štátu. Vďaka úzkej kooperácii partnerov sa však riešenia dajú nájsť aj tam, kde je to komplikované. „Naše ciele sú odvážne a ambiciózne, ale vieme, že pre našu planétu nevyhnutné. Postupne chceme nasadzovať aj ďalšiu techniku s  nulovými emisiami, aby sme sa postupne približovali k absolútne bezemisnej logistike, hovorí Peter Mego.

Fakty o Volvo FM Electric pre Lidl

  • Volvo FM Electric 4×2 T
  • Kabína: vysoká spacia
  • Trvalý výkon: 490 kW (450-666 k)
  • Tri elektromotory, prevodovka I-Shift
  • Šesť akumulátorov s celkovou kapacitou 540 kWh
  • Doba nabíjania: 9,5 h striedavým prúdom (43 kW) alebo 2,5 h jednosmerným prúdom (250 kW)
  • Dojazd: v rozmedzí 300-350 km
  • Bezpečnostné prvky: ESP, Adaptívny tempomat, Systém výstrahy opustenia jazdného pruhu s asistenciou návratu, Podpora výstrahy vodiča, Systém výstrahy pred kolíziou, Automatická aktivácia prívesovej brzdy proti zalomeniu súpravy.
  • Užitočné zaťaženie vozidla 24 ton
Aktuálne
Prečítajte si aj