9.4 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

MAN minulý rok zvýšil predaj o viac ako tretinu

MAN Truck & Bus uzavrel rok 2023 s niekoľkými pozitívnymi správami. Svojim zákazníkom dodal mníchovský výrobca zhruba 116 000 vozidiel, čo je o 37 % viac ako v náročnom roku 2022. Vtedy totiž bojoval s ťažkosťami v zásobovaní a poklesom odbytu autobusov, spôsobeným koronavírusom. Okrem toho sa vlani predalo 11 600 motorov o značkou leva.

Friedrich Baumann, ktorý má v MAN Truck & Bus SE riadi predaj a zákaznícke riešenia hovorí, že po niekoľkých veľmi náročných rokoch sú späť na ceste k úspechu. „Dokázali sme zabodovať naším inovatívnym produktovým portfóliom a službami orientovanými na zákazníkov, čo je jeden z dôvodov, prečo nám finančný rok 2023 priniesol v niektorých prípadoch rekordné predaje,“ hovorí Baumann. Ocenil aj výborný tímový výkon vo všetkých oblastiach. „Boli schopní uspokojiť mimoriadne veľký dopyt a dodať viac vozidiel aj motorov, ako za posledné roky.“

Foto: MAN Truck & Bus

Predaje vozidiel MAN v roku 2023

Predaj nákladných vozidiel sa vyvíjal pre značku veľmi pozitívne, keď oproti roku 2022 vzrástol o 44 % na približne 83 700 kusov. Zvýšil sa tiež odbyt autobusov, ktorých sa predaloasi 5 700 (+ 19 %). Všetky segmenty zaznamenali výrazný rast, pričom najmä trh s autokarmi, ktorý sa prepadol v dôsledku pandémie, sa významne zotavil. Predaj zájazdových modelov bol vyše dvojnásobný a stúpol na vyše 1 100 vozidiel.

MAN dokázal vyhrať dôležité súťaže na dodanie mestských autobusov a trend smerom k batériovo-elektrickým modelom pokračuje, čo potvrdzuje rast predaja e-busov. Kým v roku 2022 sa predalo 263 elektrických mestských autobusov, vlani sa toto číslo zvýšilo na 771.

Predaje MAN 2023 motory
Foto: MAN Truck & Bus

Spolu s októbrovým uvedením e-trucku na trh tak MAN pokračuje v presadzovaní stratégie dekarbonizácie svojho portfólia vozidiel. Do roku 2030 má mať batériový elektrický pohon polovica všetkých nových nákladných vozidiel MAN a približne 90 % nových mestských autobusov. Značka potvrdila, že pracuje už aj na elektrickom autokare budúcnosti.

Predávali sa aj motory

Výrazne dobrý rok má za sebou aj biznis s dodávkami. MAN Truck & Bus prekonal čísla spred pandémie a dodal viac vanov ako kedykoľvek predtým. Zákazníkom bolo odovzdaných okolo 26 600 dodávkových vozidiel, čo predstavuje nárast o 23 %.

V produkcii externých motorov dosiahol MAN druhú najúspešnejšiu bilanciu vo svojej histórii. Predalo sa cca 11 600 motorov, z toho vyše polovica smerovala k zákazníkom v poľnohospodárskom sektore – napríklad na použitie v traktoroch alebo kombajnoch.

Aktuálne
Prečítajte si aj