10.3 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

MAN Lion’s City E lídrom na Európskom trhu

Nový míľnik 780 novoregistrovaných elektrobusov dáva spoločnosti MAN Truck & Bus trhový podiel priblížne 13,3 percenta v Európe. Medzi najväčšie trhy patrí hlavne Nemecko, Švédsko, Španielsko, Nórsko a Belgicko.

Podľa aktuálnych štatistík registrácií tak MAN Truck & Bus prevzal vedúcu pozíciu na európskom trhu elektrobusov a konkurenciu necháva za sebou s trhovým podielom okolo 13,3 percenta. Údaje o predaji e-busov MAN v Európe tiež hovoria jasnou rečou: výrobca úžitkových vozidiel dokázal v roku 2023 predať celkovo 771 takýchto autobusov a takmer strojnásobil predajné čísla modelu Lion’s City E v porovnaní s predchádzajúcim rokom (263 kusov v roku 2022).

Foto: MAN Truck & Bus

MAN Lion’s City E lídrom aj lokálne

MAN nie je len lídrom na trhu s elektrickými autobusmi na celkovom európskom trhu, ale aj číslom 1 na národných trhoch s elektrickými autobusmi v Nemecku (v roku 2023 tu bolo zaregistrovaných 245 Lion’s City E), Švédsku (126 registrácií), Belgicku ( 69 schválení), Rakúsko (26 schválení) a Slovinsko (8 schválení). Takmer 80 percent všetkých Lion’s City E registrovaných v Európe v roku 2023 sú na cestách v týchto piatich krajinách a zabezpečujú udržateľnú mestskú dopravu.

Foto: MAN Truck & Bus

Trhy s elektirckými autobusmi v Španielsku a Nórsku rástli v minulom roku obzvlášť výrazne aj z hľadiska ich celkových registračných čísel, ale aj z hľadiska nových registrácií e-busov. Na najpredávanejší autobus sa spoliehajú hlavne španielské mestá Alicante, Bilbao, Malaga, San Sebastian a Valencia.

Medzi jedného z najväčších priekopníkov v oblasti elektromobility je považovaná Škandinávia, čo sa odráža aj v evidenčných číslach. V uplynulom finančnom roku bolo vo Švédsku, Nórsku a Dánsku zaregistrovaných 230 elektricky poháňaných mestských autobusov MAN. MAN len v decembri úspešne uviedol na cesty 76 eBusov v nórskom hlavnom meste Oslo.

Aktuálne
Prečítajte si aj