21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Predaj autobusov sa opäť rozbehol

Divízia autobusov spoločnosti MAN Truck & Bus zaznamenala vo finančnom roku 2023 výrazný obrat a vrátila sa späť k rastu. Jej tržby dosiahli 1,621 miliardy eur, čo predstavuje 35 % nárast oproti minulému roku (1,198 miliardy eur).

Predaj autobusov pod značkami MAN a NEOPLAN vzrástol o približne 19 % zo 4 806 na 5 703 kusov. Predaj elektrických autobusov Lion’s City E dosiahol 771 kusov, čo je takmer trojnásobok oproti roku 2022, kedy sa ich predalo 263. Pozitívny vývoj v oblasti zisku a tržieb spolu s dôrazom na efektivitu nákladov prispel k výraznému zlepšeniu prevádzkového výsledku.

Autobusy MAN
Foto: MAN

MAN sa v segmente autobusov podľa riaditeľa autobusovej divízie MAN Truck & Bus Barbarosa Oktaya po obtiažnom období v uplynulých rokoch opäť dostal na správnu cestu. „Fakt, že divízia autobusov MAN za rok 2023 vykazuje opäť výrazne zlepšené čísla, je skvelý tímový úspech, na ktorý môžeme byť všetci veľmi hrdí,“ hovorí Oktay.

V nadchádzajúcom roku plánuje nemecká značka ďalej zlepšovať svoju výkonnosť, aby sa podnikanie v autobusovom sektore opäť stalo dlhodobo ziskovým. „Naša kniha objednávok je už dobre naplnená. Ako jeden z vrcholov medzi produktmi uvedieme pre našich zákazníkov modelový rok 2024 s inteligentnými funkciami. Uvedenie nových autobusov na trh je veľkou úlohou i pre náš tím. Medzi ďalšie výzvy patria ekonomické podmienky a vysoké náklady na materiál a energiu v Európe, ako aj rastúca konkurencia na trhu,“ vysvetľuje Oktay.

Úspešné elektrické modely

Rad elektrických mestských autobusov Lion’s City E zaznamenal veľký úspech na trhu. Počas finančného roka 2023 MAN predal celkom 771 e-busov, čo predstavuje takmer 30 % z celkového počtu mestských autobusov predaných spoločnosťou v Európe (EÚ 27+3). S novými registráciami autobusov na batériový elektrický pohon prekonala spoločnosť MAN konkurenciu a v roku 2023 sa stala lídrom na európskom trhu.

Foto: MAN

MAN sa zaviazal pokračovať v transformácii smerom k udržateľnej mobilite a do roku 2025 chce, aby polovica všetkých nových mestských autobusov MAN bola elektrická, pričom cieľom do roku 2030 je, aby až 90 % autobusov predávaných v Európe bolo elektrických. MAN sa tiež zameral na elektrifikáciu medzimestských autobusov a autokarov, pričom prvé modely eCoach sa majú na trhu objaviť v roku 2025.

Udržateľná ziskovosť v autobusoch

V rámci širokej transformácie MAN Truck & Bus prešla divízia autobusov zmenami, aby sa pripravila na budúcnosť. Zaviedli sa komplexné opatrenia zamerané na zvýšenie ziskovosti. Po výraznom poklese predaja spôsobenom pandemickou krízou sa autobusový trh v roku 2023 rýchlo zotavil.

„Všetky segmenty zaznamenali silný rast. Výrazne sa zlepšil najmä trh autokarov, ktorý pandémia zasiahla obzvlášť tvrdo. Vo finančnom roku 2023 sme predaj zájazdových autobusov viac ako zdvojnásobili na vyše 1100 vozidiel. Spolu s našimi úspechmi v oblasti elektrických mestských autobusov a vďaka výbornému tímovému výkonu máme teraz opäť dobrú pozíciu na trhu,“ zdôrazňuje Robert Katzer, vedúci predaja autobusov v MAN Truck & Bus.

Autobusový tím MAN, rovnako ako všetky ostatné divízie spoločnosti, pokračoval v snahe o zníženie fixných nákladov a zameriavanie sa na efektívnosť. Úspechy autobusového segmentu v roku 2023 sú viditeľné na bilancii, ktorá odráža pozitívny obrat. Výrazné zlepšenie prevádzkového výsledku vytvára základ pre úspešné pokračovanie transformácie smerom k udržateľnej ziskovosti.

Súčasťou tohto úsilia budú aj rozsiahle inovácie produktov pre modelové roky 2024 a 2025, ktoré by mali ešte viac posilniť pozíciu značiek MAN a NEOPLAN. Okrem toho je autobusová divízia MAN s výrobnými závodmi v Starachowiciach, Ankare a Olifantsfonteine podľa značky dobre pripravená na prekonávanie výziev spojených s prebiehajúcou elektrifikáciou produktového portfólia.

Aktuálne
Prečítajte si aj