27.5 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Nové bezpečnostné systémy Volvo Trucks

S cieľom zvýšiť bezpečnosť v cestnej premávke a uľahčiť prácu vodičom, zavádza švédsky výrobca ťažkých nákladných vozidiel sériu nových bezpečnostných systémov. Volvo Trucks pri vývoji dbalo hlavne na nové bezpečnostné predpisy GSR (General Safety Regulation), ktoré prídu do platnosti v júli 2024.

Nové predpisy majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť na cestách a zlepšiť ochranu účastníkov cestnej premávky. Pre zvýšenie bezpečnosti chodcov a cyklistov predstavilo Volvo Trucks systém predného radaru, ktorý je súčasťou GSR. Systém využíva radar vpredu a kameru, ktoré spoločne detekujú, či sa cyklisti alebo chodci nachádzajú v rizikovej oblasti pred vozidlom. Zároveň systém varuje vodiča pred nebezpečenstvom kolízie.

Varovanie pred otvorením dverí

Do série nových systémov patrí aj upozornenie pri otváraní dverí. Systém varuje vodiča v prípade, ak sa chodec, cyklista alebo automobil blíži k nákladnému vozidlu zozadu na strane, na ktorej sú otvorené dvere.

Systém varujúci vodiča na otvorené dvere na vozidle
Foto: Volvo Trucks

Medzi ďalšie systémy, ktoré budú súčasťou nových predpisov patrí inteligentná regulácia rýchlosti a systém sledovania tlaku v pneumatikách. V týchto prípadoch budú nákladné vozidlá sledovať dopravné značky a limity, ktoré budú vodičovi zobrazované na prístrojovom paneli a zároveň budú vodiča vizuálne aj zvukovo upozorňovať, ak to bude potrebné.

Foto: Volvo Trucks

Pri sledovaní tlaku v pneumatikách nariadenie EÚ hovorí, že ak tlak v pneumatikách klesne o 20%, vodičovi sa zobrazí informácia na paneli. Vďaka tomu bude vodič vedieť, že je potrebné pneumatiky sknotrolovať a dofúkať, čím sa zároveň zvýši energetická účinnosť a zníži opotrebenie pneumatík.

Posledným predstaveným systémom od Volvo Trucks je funkcia auto hold, ktorá je známa z osobných automobilov. Funkcia pomáha udržať vozidlo v pokoji až do zošliapnutia plynového pedála, čo vodičovi pomôže pri rozjazdoch na svahoch a v kopcoch. Novinky v bezpečnosti budú dostupné celosvetovo pre Volvo FH, FM a FMX s naftovým, plynovým a elektrickým pohonom a na trh dorazia od septembra tohto roka. V modeloch FL a FE pribudnú do konca roka 2023.

Aktuálne
Prečítajte si aj