27.2 C
Bratislava
utorok, 25 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

Volkswagen Úžitkové vozidlá ukázal prvé detaily nového Transportera

Volkswagen Úžitkové vozidlá ukázal prvé dizajnové detaily novej generácie modelu VW Transporter, ktorý sme vám predstavili koncom minulého roka. DNA svojej ikony chce podľa svojich slov značka preniesť do moderných čias s úplne novým Transporterom.

Hlavný dizajnér značky Volkswagen Úžitkové vozidlá Albert Kirzinger hovorí, že detaily siedmej generácie Bulli zachytávajú charakteristické dizajnové prvky svojich šiestich predchodcov a dávajú im novú interpretáciu. „Toto má tradíciu – každý nový Volkswagen Transporter vždy predstavoval nový vizuálny začiatok, štýlový most medzi dlhou históriou, prítomnosťou a budúcnosťou,“ vysvetľuje Kirzinger.

Osemdesiat rokov histórie

Práve toto podľa neho udržiava túto produktovú líniu aktuálnu už viac ako osem desaťročí. Ide o jednu z najúspešnejších sérií vo svojej triede vôbec. Predpredaj nového Transportera už v Európe začal a ceny sa začínajú od 36 780 eur (bez DPH). Uvedenie na trh je naplánované na prvý štvrťrok 2025.

Transporter bol prepracovaný „od prvého do posledného milimetra“ ako nástupca T6.1 a člen rodiny Bulli, hovorí Albert Kirzinger. Dizajn sleduje ikonickú DNA Bulli. „To je už zrejmé na hlavnom tele, ktoré má charakteristický kontúr pre produktovú líniu pod bočnými oknami – nazývame to Bulli línia. Táto jedinečná DNA sa nachádza vo všetkých oblastiach exteriérového dizajnu a robí nový Transporter originálom vo svojej triede.“

Tri v jednom

Prvky T5 sa dajú nájsť v tvare chladiča, T6.1 v predných svetlách a T1 v jednoduchosti. Všetky tieto prvky sa ale výrazne vyvinuli do nového vzhľadu nového modelu Volkswagen Transporter. Zároveň je dizajn zakomponovaný do súčasného radu rodiny Bulli. Hlavný dizajnér dodáva, že dizajn prednej časti siedmeho Transportera okamžite ukazuje, že je členom rodiny Bulli a dopĺňa duo Multivan a ID. Buzz.

Bočný pohľad na Transporter, ktorý je dlhý medzi 5 050 mm resp. 5 450 mm, ukazuje dizajnovú jednoduchosť typickú pre Bulli. „Rovnako ako pri T6.1, sme predĺžili horný obrys predných svetiel ako líniu do strán. Táto línia pokračuje až k zadnej časti a vytvára výrazné lineárne zakrivenie nad ňou – Bulli líniu. Táto línia oddeľuje horné a dolné časti tela a je poctou T1,“ hovorí Kirzinger.

Nové disky kolies

Rad 16-, 17- a 19-palcových diskov kolies pre Transporter bol tiež prepracovaný. Obzvlášť nápadný je 19-palcový vzor Indianapolis s diamantovo rezaným okrajom ráfika so šiestimi čiernymi lúčmi a vnútornými povrchmi. Optimálne prístupná je palivová nádrž integrovaná v oblasti B-stĺpika verzií naftových a plug-in hybridných verzií, rovnako ako pri T6.1 a veľkom Crafteri. Klapka nabíjacieho konektora modelov s plug-in hybridným a plne elektrickým pohonom sa nachádza pod pravým predným svetlom.

Takto vyzerá zozadu

Zadná časť siedmej generácie Volkswagen Transporter má homogénny dizajn a tým teda jasné a charakteristické prvky Bulli. Úžitkové vozidlo bude opäť dostupné so zadnými celými dverami alebo krídlovými dverami.

Aj keď je úplne prepracovaný a technicky zmodernizovaný, výrazný tvar zadných svetiel s LED bodmi smerom k bokom vytvára štýlový prepojenie s T5. „S horizontálnou líniou pod zadným oknom a čiernym pásikom nad štítkom čísla vytvárame hladký horizontálny pás medzi C-tvarovými zadnými svetelnými zoskupeniami, ktorý tu tiež používame na zdôraznenie ikonickej jasnosti nového Transportera,“ opisuje Albert Kirzinger.

Všetky línie tu majú svoju logiku. Horizontálne línie pod zadným oknom a nad pásikom rukoväte sú toho dobrým príkladom. S presnosťou milimetrov prechádzajú do zadných svetiel. Zadné dvere alebo krídlové dvere sú ďalším príkladom: ich výklenok sa rozširuje hlboko do nárazníka, čo prináša nízku výšku nakladacej hrany len 575 mm až 638 mm (v závislosti od verzie).

Aktuálne
Prečítajte si aj