21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Európsku službu elektronického výberu mýta spustia 15. marca

Spustenie EETS na Slovensku konečne dostalo konkrétny dátum. Európsku službu elektronického výberu mýta (EETS) budú môcť slovenskí dopravcovia začať využívať od 15. marca. Oficiálne to oznámila Národná diaľničná spoločnosť. Na Slovensku budú pôsobiť Štyria akreditovaní poskytovatelia EETS.

Jedným z oficiálne akreditovaných poskytovateľov EETS na Slovensku bude aj spoločnosť Eurowag, ktorá má za sebou úspešnú pilotnú prevádzku. V rámci nej testovala palubné jednotky počas najazdenia 10 000 kilometrov po diaľniciach a cestách prvej triedy. Zároveň Eurowag získal technickú akreditáciu. 

Spustenie EETS na Slovensku

Milan Moravský z Eurowagu pripomína, že aj keď do ostrého spustenia prevádzky systému EETS zostáva ešte niekoľko dní, dopravcovia si služby EETS od Eurowagu môžu objednať už dnes. „Zákazník si môže všetko vybaviť vopred. Benefity nového systému tak bude môcť využívať od prvého dňa vrátane úvodnej výhodnej ceny pre nových zákazníkov,“ dodáva.

Dopravcom má systém európskeho mýta priniesť kvalitnejšie služby a najmä väčšie pohodlie. Ak tranzitujú krajinami, ktoré využívajú EETS, budú potrebovať iba jednu palubnú jednotku. „Súčasťou tej od Eurowagu sú navyše fuel karty a základný balík telematiky, ďalšie funkcie sa dajú jednoducho objednať,“ dopĺňa Moravský. Dodáva, že pri požiadaní o službu vopred získajú dopravcovia palubnú jednotkuv predstihu a v deň spustenia EETS ju budú mať pripravenú na použitie.

Prečo je EETS pre slovenských dopravcov výhodný?

Ak dnes smeruje slovenský kamionista napríklad zo Žiliny do Mníchova, potrebuje tri palubné jednotky – slovenskú, rakúsku a nemeckú. S EETS mu bude stačiť jedna. Podľa Milana Moravského ale nejde iba o to, že vodič ušetrí miesto na čelnom skle a nepotrebuje pri prvom prechode hranicami obstarávať novú palubnú jednotku.

Najväčšou výhodou EETS je podľa neho to, že si dopravca nemusí strážiť transakcie a fakturáciu pre každý štát zvlášť. Má jednu zmluvu, jednu palubnú jednotku a jednu faktúru. Dokonca ani prípadné reklamácie nemusí riešiť v jednotlivých štátoch a všetko vybaví priamo so svojim poskytovateľom.

ZdrojEurowag
Aktuálne
Prečítajte si aj