21 C
Bratislava
nedeľa, 21 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Vláda schválila národné víza, majú pomôcť s nedostatkom vodičov

Slovenská vláda schválila dôležité nariadenie, ktoré by malo pomôcť riešiť kritický nedostatok profesionálnych vodičov autobusov a kamiónov v krajine. V súlade s týmto nariadením, vodičom z 15 krajín mimo Európskej únie bude umožnené získať národné víza aj v roku 2024. Toto rozhodnutie následuje po intenzívnych diskusiách a odporúčaniach zo strany združenia ČESMAD Slovakia.

Pavol Piešťanský, prezident ČESMAD Slovakia, ocenil promptnú reakciu ministerstva práce a vlády SR, ktorá umožní efektívne zavádzať tento krok ešte pred koncom tohto roka. Vďaka tomu sa predpokladá plynulá integrácia vodičov do pracovného procesu v roku 2024. Na základe tohto nariadenia sa očakáva, že bude udelených maximálne 200 národných víz pre vodičov autobusov a 2 000 víz pre vodičov kamiónov.

Nedostatok vodičov sa prehlbuje

V súčasnosti Slovensko čelí výraznému nedostatku vodičov, keďže na začiatku roku 2023 chýbalo takmer 12 000 vodičov nákladných vozidiel a autobusov. Situáciu zhoršuje aj fakt, že viac ako 1 000 vodičov odišlo do predčasného dôchodku po štyridsiatich rokoch práce. Nové nariadenie teda prichádza ako vítaná, hoci len čiastočná odpoveď na tento problém.

Pavol Piešťanský ďalej upozorňuje na alarmujúcu prognózu, podľa ktorej môže v roku 2023 odísť do predčasného dôchodku viac ako 3 000 profesionálnych vodičov. V súvislosti s týmto vývojom združenie ČESMAD Slovakia navrhuje, aby sa zvážila možnosť, aby mohli aj slovenskí profesionálni vodiči v predčasnom dôchodku pokračovať v práci. Tento krok by mohol byť ďalším riešením súčasnej situácie a pomôcť stabilizovať trh práce v oblasti dopravy na Slovensku.

Aktuálne
Prečítajte si aj