22.1 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Pre DAF bol rok 2022 plný rekordov

Holandský výrobca nákladných vozidiel DAF Trucks vyrobil minulý rok 68 000 vozidiel a dosiahol v Európe trhový podiel 17,3 %. Podľa značky tieto výsledky výborné výsledky odrážajú vysoký dopyt po doprave prameniaci zo silnej ekonomiky a rovnako úspech novej generácie vozidiel DAF XD, XF, XG a XG⁺.

V roku 2022 bolo najväčšou novinkou v podaní spoločnosti DAF predstavenie série modelu DAF XD novej generácie. DAF o ňom hovorí ako o modeli, ktorý stanovuje nové štandardy v oblasti bezpečnosti, efektívnosti a pohodlia vodiča. Rad XD svoje kvality potvrdil ziskom titulu „Medzinárodné nákladné vozidlo roka 2023“, čím DAF dosiahol prestížne double. Rok predtým totiž rovnaké ocenenie získal s modelmi určenými na diaľkovú prepravu, DAF XF, XG a XG⁺. Získať tento titul dva roky po sebe je pomerne unikátne.

Na veľtrhu IAA predstavil DAF úplne novú generáciu akumulátorových elektrických nákladných vozidiel XD a XF s dojazdom viac ako 500 kilometrov, ktorých výroba sa rozbehne v apríli 2023. V Eindhovene bol dokončený úplne nový závod na montáž elektrických nákladných vozidiel.

Nový rekord vo výrobe

Výrobcovai vozidiel, vrátane výrobcov nákladných vozidiel, bojovali minulý rok s nedostupnosťou výrobných komponentov. DAF dokázal napriek tomu nielen pokračovať vo výrobe, no dokonca zvýšil jej rýchlosť, čo viedlo k rekordnému objemu výroby. V roku 2022 zišlo z výrobnej linky približne 56 000 stredne ťažkých a ťažkých nákladných vozidiel CF, XF, XG a XG+ (v roku 2021 ich bolo 49 000) a približne 12 000 distribučných nákladných vozidiel LF (v roku 2021 ich bolo 11 000).

Trhový líder v šiestich krajinách

Z pohľadu predaja sa značke podarilo zvýšiť podiel na európskom trhu v segmente vozidiel s hmotnosťou 16 a viac ton z 15,9 % v roku 2021 na 17,3 %, čo pre ňu predstavuje ďalší rekord. Vedúce postavenie mald DAF na trhoch v Spojenom kráľovstve (31,1 %), Holandsku (32,5 %), Belgicku (23,6 %), Poľsku (22,4 %), Maďarsku (24,4 %) a Bulharsku (26,4 %). Značka si taktiež udržala vedúce postavenie na trhu v európskom segmente vysokovýkonných ťahačov a bola poprednou dovoznou značkou v Nemecku. V ľahkotonážnom segmente dosiahol DAF podiel na trhu 9,7 % (oproti 10,1 % v roku 2021) a udržal si vedúce postavenie na trhu v Spojenom kráľovstve, kde mal trhový podiel v tomto segmente na úrovni 37,5 %.

Predaj mimo Európy

DAF je tradične aktívny aj mimo Európy. Minulý rok predal mimo Európskej únie viac ako 7 500 nákladných vozidiel. Na Taiwane zostal lídrom v oblasti ťažkých nákladných vozidiel spomedzi európskych výrobcov. Rekordný predaj nákladných vozidiel zaznamenal tiež v Izraeli, Kolumbii, Ekvádore a Austrálii. 

Narástol aj predaj komponentov

V roku 2022 dodala spoločnosť DAF viac ako 2 700 motorov PACCAR výrobcom diaľkových autobusov, mestských autobusov a špeciálnych vozidiel po celom svete. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o viac ako 20 % (v roku 2021 to bolo 2 250 motorov). Minulý rok sa začala dodávka prvých vozidiel CF Military pre belgické ozbrojené sily. Celkovo si belgická armáda objednala 879 vozidiel s pohonom všetkých kolies, z ktorých časť je vybavená balistickou kabínou. Dodané budú do roku 2025.

Značka je s uplynulým rokom spokojná

„Rekordný počet nových nákladných vozidiel bol dodaný so zmluvou o opravách a údržbe DAF MultiSupport,“ uviedol Richard Zink, člen správnej rady spoločnosti DAF zodpovedný za marketing a predaj. „To znamená, že viac zákazníkov si volí podporu maximálnej prevádzkyschopnosti, a to z hľadiska nákladov aj dostupnosti vozidiel.“ Už 1 100 dopravcov sa spolieha na služby spoločnosti PACCAR Parts pre vozové parky. Rekordnú veľkosť portfólia dosiahla aj PACCAR Financial, ktorá predala rekordný počet jazdených vozidiel.

Odhaduje sa, že počet registrácií na európskom trhu v odvetví nákladných vozidiel s hmotnosťou 16 a viac ton v roku 2023 bude v rozsahu 270 000 – 310 000 nákladných vozidiel,“ uviedol Harald Seidel, prezident spoločnosti DAF Trucks. „S celou škálou nákladných vozidiel DAF XD, XF, XG a XG⁺ novej generácie a celou sériou elektrických nákladných vozidiel je spoločnosť DAF vo vynikajúcej pozícii pre ďalší vynikajúci rok. Vďaka našim špičkovým nákladným vozidlám, prvotriednym službám spolu s našimi skvelými zamestnancami a profesionálnymi servisnými dílermi sme pripravení na ďalší krok k úspechu.

Aktuálne
Prečítajte si aj