30.1 C
Bratislava
štvrtok, 18 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Najsilnejší rok pre Panattoni Slovensko

Pre developera priemyselných hál Panattoni sa na Slovensku rok 2022 skončil ako veľmi úspešný. rok. Jej prvý slovenský projekt, priemyselný areál Panattoni Park Košice Airport, sa podarilo plne obsadiť v rekordne krátkom čase. V ďalšom projekte, Panattoni Park Bratislava North, sú už dokončené prvé dve haly dokončené.

Pre developera priemyselných hál Panattoni sa na Slovensku rok 2022 skončil ako veľmi úspešný rok. Jej prvý slovenský projekt, priemyselný areál Panattoni Park Košice Airport, sa podarilo plne obsadiť v rekordne krátkom čase. V ďalšom projekte, Panattoni Park Bratislava North, sú už dokončené prvé dve haly dokončené.

Celkovo dokončila spoločnosť v roku 2022 3 priemyselné haly s celkovou rozlohou viac ako 38 000 m2. V dokončených halách vzniklo 160 nových pracovných miest, ku ktorým onedlho pribudne ďalších približne 100.

„Tohtoročná situácia na trhu bola neľahká pre všetky strany, a to ako pre dodávateľov, tak i pre klientov. Naši generálni dodávatelia čelili výzvam spojených s narušením dodávateľských reťazcov v oblasti stavebných materiálov, pričom na druhej strane dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach i napriek uzavretému rekordnému množstvu nových nájomných zmlúv nebolo možné plnohodnotne saturovať. Dostupnosť voľných výrobných a skladovacích priestorov totiž dosiahla svojho historického minima v novodobej histórii Slovenska. A preto ma nesmierne teší, že sa nám i tak podarilo vytvoriť podmienky a príležitosti pre expanziu niekoľkých spoločností z výroby i logistiky, do Košíc priniesť výrobu z Ázie a na Záhorie logistiku zo Švédska“ hovorí Erik Ivaničko, riaditeľ slovenskej pobočky Panattoni.

Ďalšia výstavba je v procese

V súčasnosti má Panattoni v procese povoľovania viac ako 466 000 m2 priestorov, čím sa radí k najaktívnejším stavebníkom priemyselných nehnuteľností u nás. V pláne má prípravu a zazmluvnenie ďalších lokalít. Navyše sa jej darí prenajímať priestory priemyselných nehnuteľností ešte pred ich dokončením. V roku 2022 uzavrela 8 zmlúv s novými klientmi.

Plná kapacita v Košiciach

Panattoni Park Košice Airport začiatkom decembra naplnil svoje kapacity, keď k nájomcom ako GG Tabak, XXXLutz, Faurecia, GreenPharm či PKZ Logistics pribudla spoločnosť Siemens Healthineers. Hneď začiatkom roka 2023 sa pridá aj Medical Group SK a.s., člen skupiny Dr.Max Holding, prevádzkovateľa siete lekární Dr.Max na Slovensku. Na západnom Slovensku vznikol pri obci Plavecký Štvrtok na pozemkoch s rozlohou 330 tisíc m2 logistickź park Park Bratislava North. Celková výška tejto investície presahuje 59 mil. eur. V prvej fáze boli v areáli vybudované dve moderné haly vybavené prvkami trvalej udržateľnosti Majú rozlohu 12 000 resp. 6 000 m2.

Panattoni v uplynulom roku pokračovala v upevňovaní si poprednej pozície v oblasti využívania moderných technológií šetrných k životnému prostrediu. Ako prvý stavebník priemyslových nehnuteľností všetky svoje nové projekty v rámci certifikácie BREEAM New Construction cieli na úroveň Excellent. Cetifikácia tohto stupňa zaručuje vysokú ekologickú šetrnosť budov. Aktuálne má spoločnosť v procese certifikácie v úrovni Excellent viac ako 38 000 m2. Panattoni sa zároveň ako prvý developer na Slovensku zapojil do unikátneho programu pre zodpovedné firmy podporujúce ekologické inovácie. Jedinečný projekt pod záštitou slovenskej firmy EcoButt predstavuje cestu, ako odpad z cigariet využiť environmentálne prospešným spôsobom. Cigaretové ohorky sa recykláciou stanú druhotnou surovinou pre výrobu asfaltov do ciest a chodníkov. Zber ohorkov prebieha v oboch Panattoni parkoch a prvá cesta z nich sa už využíva aj v spomínanom parku Panattoni Parku Košice Airport.

Aktuálne
Prečítajte si aj