27.2 C
Bratislava
utorok, 25 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

Volvo odhalilo nový ťahač Volvo FH Aero

Legendárny modelový rad FH od Volvo Trucks má oddnes nového člena. Je ním Volvo FH Aero. Nový model dostal prepracovanú aerodynamiku a najnovšie inovácie. V ponuke bude s pohonom na štyri typy paliva, vrátane biopalív a elektrickej energie.

S vylepšenou aerodynamikou a novými technológiami, ako je napríklad nový monitorovací systém kamier, môže nový model FH Aero podľa samotného Volva znížiť spotrebu paliva a emisie až o 5 %.

Volvo FH Aero súprava
Foto: Volvo Trucks

Volvo FH Aero aj v elektrike

Model Volvo FH Electric, ktorý bol vybraný za Medzinárodný nákladný automobil roka 2024, bude takisto ponúkaný aj v novej, energeticky účinnej verzii Aero. Mnohých ale ešte viac poteší fakt, že model Volvo FH16 sa opäť stáva najvýkonnejším nákladným automobilom v odvetví. Má úplne nový účinný motor s výkonom 780 k.

Volvo FH Aero so 780 k
Foto: Volvo Truck

Zákazníci budú mať na výber z rôznych typov pohonu: elektrického, plynového alebo dieselového. Pri všetkých variantoch Volvo Trucks deklaruje, že Volvo FH Aero bude mať nižšiu spotrebu energie, dlhší dojazd a vyššiu úroveň bezpečnosti a jazdného zážitku. Nové modely nákladných automobilov Volvo FH Aero budú postupne uvedené na trhy počas rokov 2024-2025 v štyroch verziách – FH Aero, FH Aero Electric, FH Aero plynový a FH16 Aero.

Volvo FH Aero ťahače
Foto: Volvo Truck

O 24 cm dlhší

Predná časť kabíny Volvo FH Aero bola predĺžená o 24 centimetrov v porovnaní s bežným modelom Volvo FH. Toto predĺženie bolo kľúčové pre vytvorenie aerodynamickejšieho nákladného vozidla. Lepšia aerodynamika nielen znižuje spotrebu paliva, ale poskytuje tiež lepšiu jazdnú stabilitu za veterných podmienok.

Vylepšená aerodynamika taktiež prospieva modelu FH Aero Electric, ktoré získalo lepšie schopnosti pre plachtenie. Toto umožňuje zvýšenú rekuperáciu energie do batérie počas brzdenia alebo jazdy z kopca, ktorá môže byť následne využitá pri ďalšom zrýchlení alebo pri výstupe do kopca.

Volvo FH Aero kabína
Foto: Volvo Trucks

Nový dizajn Volvo FH Aero

Moderný nový dizajn modelu Volvo FH Aero ponúka odvážne, veľké a ľahko rozpoznateľné logo Volvo Iron Mark – zatiaľ najväčšie na nákladnom automobile Volvo. Iron Mark dopĺňa logo Volvo Spread Word Mark, jasne ukazujúce, že ide o najnovší model od spoločnosti Volvo Trucks.

Volvo FH Aero nabíjanie na depe
Foto: Volvo Trucks

Ďalšou zásadnou novinkou v podaní Volva je systém kamier namiesto spätných zrkadiel. Nový pokročilý monitorovací systém kamier prispieva k aerodynamike aj bezpečnosti. Toto nové riešenie, ktoré nahradí tradičné vonkajšie zrkadlá, rozširuje vizuálne pole pre vodiča, čím zvyšuje bezpečnosť pre vodiča aj okolitých účastníkov cestnej premávky.

Volvo FH Aero predná maska
Foto: Volvo Trucks

Kamerový systém má pozitívny vplyv na viditeľnosť vodiča za daždivých a tmavých podmienok, ale tiež pri priamom slnku a pri jazde v tuneloch. Pri jazde s prívesom má kamerový systém funkciu automatického natáčania, ktorá sleduje smerovanie prívesu.

Volvo FH Aero kamery
Foto: Volvo Trucks

Ďalšie inovácie Volvo FH Aero

Technológia Volvo I-See, ktorá bola vylepšená na úsporu energie a emisií CO2, využíva mapu založenú na cloude pre optimalizáciu jazdy a umožňuje viac jazdného času v režime tempomatu, ktorý môže ušetriť energiu a poskytovať pohodlnejšiu jazdu.

Foto: Volvo Trucks

Aktualizované brzdy s patentovanými bezodporovými brzdovými kotúčmi Volvo zlepšujú brzdnú kapacitu, zároveň znižujú spotrebu energie a emisie. Vylepšený, užívateľsky prívetivý infotainment systém je možné prispôsobiť individuálnym potrebám vodiča. Vylepšený bol zvukový systém, dostupný so šiestimi prémiovými reproduktormi vysokej kvality, novým zosilňovačom a subwooferom, ktorý dodáva zvukovému zážitku poriadnu silu.

Foto: Volvo Trucks

Nový integrovaný navigačný systém bude ponúkaný s vylepšenými mapami prispôsobenými potrebám nákladných vozidiel, s automatickými aktualizáciami máp umožňujúcimi efektívne doručovanie tovaru. Aktualizácie interiéru tiež zahŕňajú integrovanú mikrovlnnú rúru a USB-C zásuvky na napájanie.

Foto: Volvo Trucks

Aplikácie My Business Apps od spoločnosti Volvo Trucks boli zavedené na ďalších trhoch. Ide o službu založenú na predplatnom, ktorá umožňuje zákazníkom sťahovať obchodné aplikácie od rôznych poskytovateľov a používať ich v bočnom displeji vozidla, čím prinášajú výhody pre prevádzkovú dobu a každodenné používanie vozidla.

Foto: Volvo Trucks

Nová služba monitorovania pneumatík poskytuje prevádzkovateľom flotíl kompletný prehľad o nákladnom vozidle a prívese prostredníctvom Volvo Connect, čím znižuje riziko nákladov a problémov súvisiacich s problémami s pneumatikami.

Model Volvo FH bude naďalej ponúkaný aj s bežnou kabinou, v závislosti od potrieb trhu.

Aktuálne
Prečítajte si aj