32.1 C
Bratislava
štvrtok, 18 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Vodíkové nákladné autá najazdili vo Švajčiarsku cez 10 mil. km

Hyundai Motor Company informoval o významnom míľniku svojich nákladných vozidiel XCIENT Fuel Cell. Po švajčiarskych cestách najazdili 10 mil. kilometrov.

Tento významný míľnik dosiahla švajčiarska flotila vodíkových nákladných áut za tri roky a osem mesiacov od začiatku prevádzky v októbri 2020. Hyundai o tomto míľniku hovorí ako o potvrdení dlhodobej spoľahlivosti technológie vodíkových palivových článkov.

Takmer 50 vozidiel

Aktuálne je vo Švajčiarsku v prevádzke spolu 48 nákladných vozidiel XCIENT Fuel Cell. Tieto vozidlá sú poháňané dvomi 90 kW palivovými článkami (celkový výkon 180 kW) a 350 kW elektromotorom. Maximálny dojazd je podľa výrobcu viac ako 400 kilometrov.

Vodíkové nákladné auto Hyundai XCIENT Fuell Cell
Foto: Hyundai Motor Company

V porovnaní s flotilou bežných dieselových nákladných vozidiel, ktoré by na rovnakej vzdialenosti vyprodukovali približne 6 300 ton oxidu uhličitého, poskytujú nákladné vozidlá XCIENT Fuel Cell zníženie emisií uhlíka. Odhaduje sa, že ide o taký objem uhlíka, aký ročne absorbuje asi 700 000 borovíc, v lese s rozlohou 508 hektárov (5 miliónov štvorcových metrov).

Iba zelený vodík

Všetky ťažké nákladné vozidlá XCIENT Fuel Cell, ktoré sú v prevádzke vo Švajčiarsku, používajú zelený vodík, čo znamená, že pri jeho výrobe nevznikajú žiadne emisie uhlíka. Tento krok prispieva k vytvoreniu ekologického vodíkového hodnotového reťazca v Európe.

Tento úspech zohráva významnú úlohu v pokroku technológie vodíkových palivových článkov. Hyundai Motor plánuje analyzovať získané údaje o jazdnej vzdialenosti, spotrebe vodíka a výkone palivových článkov, aby mohol ďalej zlepšovať svoju technológiu a rozšíriť ju na rôzne typy vozidiel.

Hyundai Motor nielen dodáva nákladné vozidlá XCIENT Fuel Cell vo Švajčiarsku, ale podporuje aj vytváranie komerčného vodíkového ekosystému, vrátane celého hodnotového reťazca produkcie, nabíjacej infraštruktúry a spotreby vodíka.

Expanzia značky HTWO

Na veľtrhu CES 2024 Hyundai Motor oznámila expanziu značky HTWO. Táto značka bola vytvorená v roku 2020 pre systém vodíkových palivových článkov a teraz bude slúžiť ako obchodná značka pre celý vodíkový hodnotový reťazec Hyundai Group – od produkcie cez skladovanie, dopravu až po využitie vodíka. Tento krok má urýchliť prechod na vodíkovú spoločnosť.

V máji Hyundai Motor predstavila svoju vodíkovú víziu a americký podnik čistých logistických riešení na výstave Advanced Clean Transportation (ACT) Expo 2024. Medzi kľúčové projekty v USA patrí projekt NorCAL ZERO, ktorý zahŕňal nasadenie 30 nákladných vozidiel XCIENT Fuel Cell v Kalifornii na prepravu nákladných kontajnerov a vozidiel.

Projekt Clean Logistics je zameraný na zníženie emisií nasadením nákladných vozidiel XCIENT Fuel Cell v produkčnom zariadení Hyundai Motor Group v Georgii. Model XCIENT Fuel Cell bol nasadený v 10 krajinách, vrátane USA, Švajčiarska, Nemecka, Francúzska, Holandska, Nového Zélandu, Kórey, Izraela, či dokonca Saudskej Arábie a SAE.

Aktuálne
Prečítajte si aj