25.2 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Takto vzyerá elektrické nákladné auto z Indie

Svoj prvý elektrický nákladný automobil svetu predstavila už aj India. Konkrétne indická spoločnosť Tresa Motors, ktorá nedávno informovala o svojom prvom plne elektrickom nákladnom automobile s označením Model V0.1. Postavený je na platforme axiálnych motorov FLUX350. Tento model však necieli iba na indický trh. Má batérie pre stredné a ťažké elektrické nákladné vozidlá a presadiť sa podľa výrobcu chce aj v globálnom prostredí.

Cisterna Tresa Motors
Foto: Tresa Motors

Tresa Motors pri uvedení modelu hovorila o svojej vízii zmeniť situáciu v Indii. V súčasnosti tam jazdí približne 2,8 milióna nákladných vozidiel, ktoré sú zodpovedné za 60 % emisií. Potreba znížiť emisie produkované nákladnými vozidlami na tomto trhu je teda jasná. V krajine príde v roku 2024 do platnosti šrotovné a zároveň je možné sledovať postupný rast nákladov na palivo.

Kabína Tresa Motors
Foto: Tresa Motors

Informácie sú zatiaľ všeobecné

Cieľom Tresa Motors je preto podporiť prechod na bezemsinú nákladnú dopravu poskytovaním bezpečných, inovatívnych a ekologických alternatív k tradičným dieselovým nákladným vozidlám, ktoré majú nízke celkové náklady na vlastníctvo. Tresa Motors ide tak ďaleko, že vo svojej tlačovej správe k uvedeniu nového modelu napísala, že chce „previesť 2,8 milióna indických nákladných vozidiel na elektrické, jeden po druhom.“

Skriňová nadstavba na Tresa Motors
Foto: Tresa Motors

Indická pohonná jednotka

Jadrom nákladných vozidiel Tresa je technológia Axial Flux Motor s názvom FLUX350, ktorá poskytuje nepretržitý výkon 350 kW. Motory Axial Flux majú podľa výrobcu kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Viac informácií zatiaľ indická firma neprezradila, no sama sa radí k úzkej skupine výrobcov motorov s axiálnym pohonom na svete.

Ťahač Tresa Motors
Foto: Tresa Motors

„Cesta k oficiálnemu predstaveniu modelu Tresa Model V0.1 a vývoj pohonnej jednotky Axial Flux Motor neboli nič menej ako výnimočné. Som rád, že dnes môžem povedať, že mám podporu najskúsenejších ľudí z odvetvia, ktorí sa pridali do tímu Tresa, aby túto cestu urýchlili,“ hovorí zakladateľ a CEO Tresa Motors Rohan Shravan. „Ak to všetko zrátate, tím v Tresa vyvinul a vyrobil počas svojej kariéry viac ako 200 rôznych nákladných vozidiel v Indii, Nemecku, Spojených štátoch a Japonsku a v minulosti predal neuveriteľných viac ako 2 milióny kusov,“ dodal Shravan.

Model elektrického nákladného auta Tresa Motors
Foto: Tresa Motors
Aktuálne
Prečítajte si aj