21.8 C
Bratislava
nedeľa, 21 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Renault Trucks vyvíja 19-tonové distribučné vozidlo

Cestná doprava prechádza v posledných rokoch zásadnými zmenami, či už ide o emisné predpisy, obmedzený prístup do miest alebo fakt, že vo verejnom priestore je omnoho viac spôsobov mobility. O to dôležitejšiu úlohu získavajú v tomto ekosystéme mestské distribučné vozidlá.

Renault Trucks a GEODIS sa preto rozhodli vytvoriť spoločne návrh 16-tonového elektrického nákladného vozidla pre mestskú logistiku. Cieľom je, aby spĺňalo požiadavky prepravy v centre mesta pri porovnateľných nákladoch ako dieselové vozidlo.

Renault Trucks Oxygen interiér
Foto: Renault Trucks

Elektrické nákladné auto pre mesto

Vozidlo dostalo rovnaký názov ako celý projekt – Oxygen, teda kyslík. Konštruktéri ho postavli tak, aby eliminovalo znečistenie a hluk, a zlepšilo aktívnu aj pasívnu bezpečnosť všetkých účastníkov mestskej premávky.

Renault Trucks Oxygen kamery
Foto: Renault Trucks

Tento distribučný kamión má zníženú kabínu, čo vodičovi poskytuje výborný priamy výhľad. Veľké čelné sklo a viacero kamier namiesto zrkadiel zase poskytuje 360° rozhľad. Na strane spolujazdca sú posuvné bočné dvere, ktoré znižujú riziká spojené s otváraním bežných dverí. Vodič môže vystúpiť z kabíny na ľubovoľnej strane, ľavej alebo pravej. Nastupovanie a vystupovanie z vozidla je uľahčené nízkou výškou nástupu, podstatne nižšou ako pri štandardnom distribučnom vozidle.

Renault Trucks Oxygen posuvné dvere
Foto: Renault Trucks

Renault Trucks Oxygen má posuvné dvere

Optimálna ergonómia a ľahší prístup k nákladovému priestoru uľahčujú nakladanie a vykladanie v mestskom prostredí. Pripojené nástroje zase umožňujú vodičom optimalizovať ich doručovacie operácie a trasy. S cieľom dokonale zapadnúť do mestského prostredia a zvýšiť komfort a znížiť zaťaženie pre vodiča, dizajnéri Renault Trucks úplne prepracovali vonkajšie línie vozidla aj interiér kabíny.

Foto: Renault Trucks

Kamión je poháňaný 100% elektrickým pohonom, preto je tichý a počas prevádzky neprodukuje žiadne emisie CO2. Prototyp testujú v mestskom doručovaní v Paríži od roku 2023. Testovacie vozidlo vyrobili v závode Renault Trucks v Blainville-sur-Orne vo Francúzsku. Po testovaní v reálnych podmienkach bude nasledovať prispôsobenie vozidla a štúdia na optimalizáciu celkových nákladov na vlastníctvo.

Foto: Renault Trucks

Projekt Renault Trucks Oxygen spojil 17 partnerov

Renault Trucks spoluvytvoril projekt Oxygen spolu so 17 partnermi a zaviedol organizáciu a mechanizmy na podporu kolektívnej inteligencie. Týmto krokom sa otvára cesta k zodpovednej a ekologicky udržateľnej budúcnosti v oblasti mestského zásobovania. Francúzsky výrobca nákladných vozidiel tým chce potvrdiť svoje odhodlanie k inováciám a ekologickej zodpovednosti v logistickom priemysle.

Aktuálne
Prečítajte si aj