5.6 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Nový dizajn pre eActros predstavia v októbri

Mercedes-Benz si pre širokú verejnosť pripravil na 10. októbra predstavenie nového dizajnu elektrického ťahača eActros. Nový dizajn sa vymyká známemu vzhľadu radu Actros a je založený na dizajnových prvkoch z prototypu konceptu, predstaveného svojho času na IAA. Rekonštrukciou prejde aj interiér.

Verzia eActros LongHaul, ktorej sa premiéra týka, bude niesť názov eActros 600. Podobne ako eActros 300/400 pre distribučnú dopravu, názov 600 odkazuje na kapacitu batérie v kilowatthodinách. Vďaka nízkej spotrebe energie v porovnaní s konvenčným naftovým Actrosom označuje výrobca novinku ako najúspornejšie nákladné vozidlo na diaľkovú dopravu od Mercedes-Benz Trucks.

Foto: Daimler Truck

1,2 milióna km za 10 rokov

Tri inštalované akumulátory poskytujú kapacitu viac ako 600 kWh, pričom vďaka novému elektrickému pohonu môže vozidlo prejsť približne 500 km na jedno nabitie batérie. Dva elektromotory, ktoré sú súčasťou novej e-osi, generujú trvalý výkon 400 kW a maximálny výkon viac ako 600 kW. Vývojoví inžinieri Mercedesu navrhli eActros 600 tak, aby spĺňal rovnaké požiadavky na odolnosť vozidla a komponentov ako porovnateľný bežný Actros. To znamená 1,2 milióna km za 10 rokov používania.

Foto: Daimler Truck

Podpora rýchleho nabíjania

eActros 600 používa batérie s technológiou lítium-železofosfátových článkov (LFP). Tie sa vyznačujú najmä dlhou životnosťou a väčším využiteľným výkonom. V sériovej výrobe je možné batérie nabiť z 20 na 80 percent kapacity za menej ako 30 minút na nabíjacej stanici s kapacitou približne 1 megawatt. Zostáva dúfať, že rovnakou rýchlosťou, ako dokáže vozidlo nabíjať, budú pribúdať aj samotné megawattové nabíjačky.

Aktuálne
Prečítajte si aj