5.6 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Najstarší kamionista vo Veľkej Británii má 91, skončiť sa nechystá

Najstarší kamionista v Spojenom kráľovstve, Ben Wilson, oslávil v marci tohto roka 91. narodeniny. Za volantom nákladných áut sedí 70 rokov a stále sa nechystá užívať si dôchodok. Sympatický starý pán vstáva často aj o 4 rávno, aby stíhal o 5 sedieť za volantom svojho Iveca. Jeho pracovný deň má bežne aj 12 hodín, počas ktorých rozváža tovar z depa v Sheffielde do miest po celej krajine.

Brian aj vo svojom veku bez pomoci vyskočí na korbu a hovorí, že skončí iba vtedy, ak mu pokračovať nedovolí zdravie. „Nad koncom ani len neuvažujem, pokračujem, kým môžem, kým sa cítim dostatočne fit. Ale myslím, že budem vedieť, kedy bude čas skončiť.“ Ak si hovoríte, že jazdiť v tomto veku môže byť nebezpečné, Brian vás upokojí slovami, že každý rok podstupuje zdravotnú prehliadku, ktorá je podmienkou pre obnovenie vodićského preukazu. A každý roku ju podľa svojich slov absolvuje úspešne. Navyše, ako sám hovorí, snaží sa mať každý deň 8 hodín spańku a ani vo voľnom čase takmer vôbec nepije alkohol.

Za volantom od roku 1953

Brianova kariéra profesionálneho vodiča začala v roku 1953. Jeho prvou prácou bolo rozvážanie pohonných hmôt pre čerpacie stanice Esso. V tom čase stál galón (3,78 litra) nafty dva šilingy, čo je na dnešne peniaze približne 12 eurocentov. Dnes platia Briti za jeden galón zhruba 9 eur. Pri dnešných nákladoch na život vo Veľkej Británii by sa mu bez príjmu z jeho práce žilo podstatne ťažšie, no ako hovorí, pri tejto práci ho nedržia peniaze, ale láska k jeho povolaniu.

Ben Wilson je najstarším kamionistom v Spojenom kráľovstve
Foto: thestar.co.uk

Prvé skúsenosti so šoférovaním nákladného auta získal dnes už otec štyroch detí v roku 1950, keď slúžil ako vojak v Nemecku. Po tom, ako sa vrátil domov a rozvážal pohonné hmoty, začal neskôr pracovať pre dopravnú firmu svojho otca, E. Wilson a synovia. Keď v roku 1970 jeho otec zomrel, prebral vedenie firmy a vlastní ju dodnes.

Prácu si užíva

Počas svojej kariéry najazdil milióny míľ, no dnes už na svojom 10-tonovom Ivecu preferuje kratšie trasy, do 150 míľ. „Zvykol som chodiť dole do Londýna. Najďalej som bol v Aberdeene, čo bola práca na dva a pol dňa. Normálne ale chodím do Birminghamu a oblasti Lancashire. Užil som si návštevy rôznych miest v Anglicku, hore-dole celou krajinou,“ hovorí najstarší britský kamionista. Napriek náročnej práci profesionálneho vodiča je Brian už 69 rokov ženatý so svojou láskou z detstva.


Vek v žiadnom prípade nevníma ako prekážku. Práve naopak, myslí si, že ľudia po 50-ke a 60-ke majú veľmi dobré skúsenosti, o ktoré by sa mohli s ostatnými podeliť. Zvlášť to platí v súčasnosti, kedy je akútny nedostatok profesionálnych vodičov.

Nevyhol sa nástrahám ciest

Počas svojej dlhočiznej kariéry na cestách sa mu nevyhli ani nebezpečné situácie. Ako sám hovorí, zažil niekoľko hraničných situácií s inými motoristami, preto je vďačný, že je stále živý a zdravý. „Mal som niekoľko takmer fatálnych nehôd. Raz cez cestu prešlo nákladné auto a trafilo auto predo mnou. Stalo sa to na dvojprúdovej ceste. Nákladiak trafil ten osobák, nie mňa. Bol to môj šťastný deň,“ opisuje Brian.

Ako sa veci menia v čase vidieť aj na tom, ako Brian hovorí o vykládkach a nakládkach. Podľa neho sú dnes už podstatne zautomatizované oproti tomu, ako to bolo za jeho čias. „Zvykli sme nakladať cukor a museli sme na kamión naložiť 10 ton. Potom ste ho museli niekam doviezť a zložiť ho. Takže ak ste išli do dokov v Liverpoole, museli ste si nakladať sami. Dnes je to všetko na paletách. Mladší vodiči to dnes majú jednoduché oproti tomu, čo som musel robiť ja. Dodnes musím denne vyjsť na korbu, zagurtňovať a odgurtňovať,“ porovnáva Brian.

Aj keď nad koncom kariéry zatiaľ nepremýšľa, uvažuje, že keď príde ten deň, odíde na pár mesiacov za synom do Thajska. „Chcel by som ísť a opäť navštíviť môjho syna v Thajsku, keď konečne pôjdem na dôchodok. Všade je tam pekné počasie. Syn tam je už asi 15 rokov. Má tam svoj vlastný biznis. Spolu mám štyri deti. Dve stále žijú s nami, v našom dome. Nikdy sa neoženili, takže spoločnosť nám nechýba,“ uzatvára najstarší britský kamionista.

Aktuálne
Prečítajte si aj