21 C
Bratislava
nedeľa, 21 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Elektrifikácia foltíl môže výrazne pomôcť znížiť emisie CO2

Poskytovateľ flotilových riešení Webfleet, patriaci spoločnosti Brdigestone, ukázal prieskum, podľa ktorého má elektrifikácia komerčných flotíl v Európe zásadný vplyv na dekarbonizáciu.

Štúdia mapovala možnosti využitia elektrických úžitkových vozidiel na základe dát z telematiky. Výsledky ukazujú, že elektrifikácia komerčných flotíl v Európe dokáže v priemere ušetriť 15 ton emisií CO2 na vozidlo. To predsatvuje približne 5 665 litrov paliva. V úsilí o znižovanie emisií CO2 v komerčných flotilách vedú v Európe Spojené kráľovstvo a Holandsko, ktoré znížili emisie na vozidlo priemerne o viac ako 13 ton. V Španielsku, Francúzsku a Dánsku je to medzi 10 až 13 tonami, v Nemecku a Poľsku do 10 ton, vyplýva zo štúdie.  

Dopravný sektor bol v Spojenom kráľovstve v roku 2020 zodpovedný za 24 % produkcie skleníkových plynov, čo podčiarkuje fakt, že prechod z klasických spaľovacích motorov na elektrické vozidlá môže pomôcť s ochranou životného prostredia. Webfleet v štúdii poukazuje na to, že záujem o ich službu pomáhajúcu s prechodom zo spaľovacích motorov na elektrické vozidlá narástol od marca minulého roka o 300 %. „Je zrejmé, že elektrifikácia flotíl je prioritou pre mnohé spoločnosti,“ Taco van der Leij, viceprezdient Webfleet Europe.

Aktuálne
Prečítajte si aj