23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024
46 300 1 430 18 600

Prevádzku 32-metrových návesov povolili aj v Katalánsku

Vláda v Katalánsku, ktoré je autonómnym spoločenstvom v Španielsku, sa rozhodla povoliť používanie tzv. duo-návesov, ktorých kombinácie merajú 32 metrov a ich maximálna váha dosahuje 72 ton.

Španielska asociácia zamestnancov v doprave a logistike (UNO) to považuje za skvelú správu. Povolenie platí od 1. mája pre cesty v Katalánsku. Katalánsky úrad pre dopravu (Servicio Catalán de Tráfico) už skôr začal s vydávaním povolení pre vozidlá pokrývané režimom špeciálnej dopravy, aby mohli prechádzať cez región.

Asociácia UNO uviedla, že povolenie prevádzky tohto typu súprav do prevádzky zvýši konkurencieschopnosť dopravných spoločností a zníži emisie. „V januári tohto roka UNO požiadala ministerstvo dopravy, DGT (Generálne riaditeľstvo pre dopravu) a katalánsku vládu, aby navrhli riešenie umožňujúce duo-návesom prechádzať cez územie. Ide o vozidlá, ktoré vyžadujú významné investície, a ich nečinnosť negatívne ovplyvnila konkurencieschopnosť našich spoločností,“ uviedla vo svojom stanovisku zamestnanecká asociácia.

UNO očakáva úpravu predpisov tak, aby mohla prevádzka duo-návesov pokračovať a povoliť pohyb týchto vozidiel bez potreby špeciálnych povolení. Je dôležité dodať, že kým DGT umožnila duo-návesom prevádzku v celej krajine koncom roku 2023, príslušná legislatíva ešte stále nebola finalizovaná. Katalánsko pôvodne využilo svoje právo odložiť implementáciu, ale teraz je povolená aj prevádzka duo-návesov v regióne.

Na území Španielska už predtým prebiehali testy súprav s duo-návemi. Dlhé súpravy ešte v januári tohto roka začalo testovať Dánsko, ktoré skúša prevádzku 34 metrov dlhých súprav s celkovou hmotnosťou do 72 ton. Dokonca až 34,5 metra dlhé súpravy sa do praxe snažia zaviesť aj vo Švédsku.

Aktuálne
Prečítajte si aj