4.8 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Švédi povolia 34,5-metrové súpravy

Švédsky dopravný úrad Trafikverket spolupracuje s lokálnymi úradmi na tom, aby prepojil body záujmu, akými sú prístavy, terminály a industriálne zóny efektívnejším a udržateľnejším spôsobom. Tým má byť koncept super-dlhých súprav Super EcoCombi, ktoré niektorí nazývajú aj Duo Trailer. Po švédskych cestách tak čoskoro začnú jazdiť 34,5-metrové súpravy.

Výsledkom snahy švédskeho dopravného úradu je zmena, ktorá od 1. decembra 2023 umožní na vybraných cestách jazdiť súpravám s celkovou dĺžkou 34,5 metra. Súpravy ťahača s dvomi alebo tromi návesmi alebo prívesmi budú môcť jazdiť po spolu 4 500 km ciest.

Ďalších približne 1 400 km tvoria štátne prípojné cesty vedúce k hlavným ťahom. Tieto pomôžu prepojiť približne 550 cieľových lokalít, vrátane viac ako 200 priemyselných oblastí. Spomínané cesty sú štátne, cesty patriace pod samosprávy sa budú riešiť v ďalšom kroku.

Zelenou sú znázornené schválené cesty, žltou cesty, ktoré budú schválené po prestavbe (Zdroj: Trafikverket)
Zelenou sú znázornené hlavné schválené cesty, červenou prípojné cesty k bodom záujmu (Zdroj: Trafikverket)

Na začiatok sú povolené dva typy kombinácií – Eco Super Combi a AB double Combi. Počas webinára, ktorý sa konal 12. júna Trafikverket uviedol, že sa bude zaoberať pripomienkami od komerčných organizácií a subjektov z odvetvia dopravy ohľadom sprístupnenia ďalších prípojných ciest. Subjekty by mali v tomto smere ako prvý krok kontaktovať lokálne autority a samosprávu.

Dopravný úrad bude s lokálnymi autoritami, firmami a celým odvetvím v nasledujúcich rokoch spolupracovať na tom, aby spoločne identifikovali nové oblasti záujmu, kde by cesty mohli a mali byť pridané do schválenej siete.

Aktuálne
Prečítajte si aj