5.6 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Maďari a Poliaci hľadajú profesionálnych vodičov v Indii

Denník The Economic Times priniesol informáciu, že centrum medzinárodnej migrácie v indickom meste Karnataka, patriace priamo pod štátnu inštitúciu, organizuje pracovné pohovory pre vodičov nákladných vozidiel a autobusov pre dve európske krajiny. Úrad, ktorého názov sa dá voĺne preložiť ako oddelenie pre rozvoj zručností pre podnikanie a živobitie, začal túto iniciatívu ako pilotný projekt.

Podľa poradcu pre tento dištrikt, vodičov autobusov do Poľska, v Maďarsku zase potrebujú vodičov nákladných vozidiel. Uchádzači údajne nepotrebujú žiadne špecifické kvalifikácie ani vzdelanie, musia však vlastniť indický vodičský preukaz pre nákladné vozidlá, vydaný pred septembrom 2009 a musia mať dobrú Angličtinu.

Podľa úradov sa ich spôsobilosť viesť vozidlá danej kategórie otestuje na jazdnom okruhu Yelahanka v meste Bangalore, známy je dokonca aj dátum, 20. a 21. jún. Test je prístupný pre mužov aj ženy a vybraní kandidáti dostanú zadarmo víza a letenky. Následne ich čaká šesťmesačný tréning, počas ktorého budú dostávať časť platu, v prepočte vo výške od 560 do 680 eur. Po jeho úspešnom ukončení ich čaká výplata v prepočte od 1 100 do 1 700 eur.

Profesionálni vodiči z Indie či iných východných krajín nie sú v Európe úplnou novinkou. V Maďarsku, ktoré sa v správe spomína, už skôr oznámili zamestnávanie vodičov z Indie napríklad v spoločnosti Waberer’s a vodičov z Ázie zamestnáva aj litovská Girteka.

Nedostatok vodičov však nie je iba problémom Európy. Akútne chýbajú aj v samotnej Indii. Problémom je ale pre Indiu ich plat. Kým v Európe môžu zarobiť nad 1 000 eur, priemerný plat vodiča nákladného vozidla v Indii sa pohybuje len zhruba na 400 eurách.

Aktuálne
Prečítajte si aj