5.6 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Kamionista vyštudoval právo a vyhral spor so zamestnávateľom

Rumunský kamionista sa zamestnal v belgickej dopravnej firme, no za svoju prácu v Belgicku dostával rumunskú výplatu. Firma sa na ňom zrejme snažila ušetriť, nepočítala však zrejme s tým, že vodič popri svojej práci študuje právo. Po tom, ako sa stal právnikom, zažaloval svojho bývalého zamestnávateľa, pretože mu takéto správanie prišlo neférové. Všetko nasvedčuje tomu, že bude so svojou žalobou úspešný a dostane kompenzáciu 200 000 eur.

Tento príbeh prevzal z portálu hbvl.be dopravný portál trans.info. Rumunský kamionista Stefan Popescu vyše desať rokov dozadu pracoval pre belgickú dopravnú firmu H.Essers. Počas štyroch rokov, kedy v nej bol zamestnaný, jazdil hlavne nočné a vozil tovar medzi Belgickom a Nemeckom. Za svoju prácu však nedostával belgický, ale rumunský plat, ktorý predstavoval približne 200 eur mesačne. K nemu mal 40 eur (neskôr 45 eur) na deň na pokrytie nákladov.

Svojou pracovitosťou a profesionálnym prístupom si vytvoril dobré meno a časom začal vo firme dostávať úlohy navyše, ako obhliadky vozidiel svojich kolegov, aby skontroloval, či sú v poriadku, alebo prácu osobného vodiča pre prezidenta firmy a jeho rodinu.

Zo zarobených peňazí Stefan podporoval svoju rodinu, vrátane piatich detí, no zároveň študoval právo. Jeho zamestnávateľ mu údajne po dokončení právnických štúdií prisľúbil prechod na belgický kontrakt. To sa však napokon nestalo a Stefan bol firmou poslaný späť do Rumunska, kde mal pracovať pre jej lokálnu vetvu.

Práve tu mal podľa svojich slov neskôr s kolegom debatu o penziách, ktorá mu otvorila oči. Rozhodol sa, že si od dopravnej firmy bude nárokovať to, čo mu podľa neho právom patrí. Obrátil sa na rumunský súd, ktorý však konštatoval, že ide o záležitosť pre belgické súdy. Aj keď bola pracovná zmluva rumunská, prácu vykonával v Belgicku, súd preto rozhodol, že v tomto prípade platí belgická sociálna legislatíva.

Stefan sa ale nevzdal a obrátil sa na súd v Antwerpách. Ten rozhodol, že rumunský kamionista mal počas rokov odpracovaných v Belgicku nárok na belgickú minimálnu mzdu a takisto všetky sociálne benefity. Presná suma kompenzácia, ktorá mu má byť vyplatená, zatiaľ známa nie je, no podľa jeho právneho zástupcu je to približne 200 000 eur.

Aktuálne
Prečítajte si aj