25.2 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Iveco so spoluprácou a prísľubom v oblasti vodíka

Iveco sľubuje, že bude prvou zo značiek, ktorá začne dodávať ťahače na vodíkový pohon v diaľkovej doprave. Aktuálne sa výrobca pripravuje na spustenie hromadnej výroby, pričom práce započal aj na potrebnej infraštruktúre.

V rámci spolupráce otvorila chemická spoločnosť Air Liquide špeciálnu vodíkovú čerpaciu stanicu neďaleko Marseille vo Francúzsku. Jedná sa o vysokotlakovú stanicu, ktorá bola vytvorená pre rýchle tankovanie kamiónov a bude prvou stanicou tohto typu v Európe. Každý deň bude možné natankovať až 2 tony vodíka uskladneného pri tlaku 700 barov. Jedná sa o ekologický vodík, ktorý bude na stanicu dodávaný prostredníctvom plynovodu.

Foto: Air Liquide

Spoločnosť očakáva, že do roku 2025 otvorí ďalšiu stanicu na juhu Francúzska, kde očakávajú najväčšiu koncentráciu vodíkovo poháňaných vozidiel. Iveco v tejto oblasti už vyzbieralo objednávku na 50 vozidiel, ktoré budú slúžiť na regionálnu dopravu.

Foto: Nikola Motor

Iveco v tejto spolupráci prvý krát predstavilo upravený ťahač S-WAY na vodíkový pohon. Ťahač už bolo možné vidieť poď označením Nikola, ktorý bude predávaný pod touto značkou v USA. Vodíková veža umiestnená za kabínou predlžuje ťahač na celkovú dĺžku 4 metre. Na jedno natankovanie, ktoré trvá približne 20 minút prejde 800 kilometrov.

Aktuálne
Prečítajte si aj