10.3 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Daimler Truck stanovil nový rekord v dojazde na vodík

Nákladný automobil spoločnosti Daimler Truck prekonal rekord v dojazde na vodíkový pohon. Jedná sa o nedávno vyvinutý prototyp, ktorý dokáže prejsť viac ako 1000 kilometrov na jednu nádrž paliva.

Palivové články sú metódou voľby pre elektrifikáciu diaľkovej cestnej dopravy. Mercedes-Benz prekonal vzdialenosť 1 047 kilometrov s nádržou kvapalného vodíka s prototypom nákladného vozidla GenH2 schváleného pre verejnú premávku. Nákladné auto s maximálnou hmotnosťou 40 ton bolo pri teste plne naložené a počas testu absolvovalo trasu z centra služieb zákazníkom vo Wörth am Rhein ktorú zakončilo v Berlíne.

Foto: Daimler Truck AG

Nový rekord pre Daimler Truck

Vodík dodávaný spoločnosťou Air Liquide bol vyrobený z biometánu. Pri tankovaní sa do dvoch 40 kilových nádrží namontovaných na boku podvozku plnil kvapalný vodík s teplotou -253 stupňov Celzia. Vďaka obzvlášť dobrej izolácii nádrží vozidiel môže byť vodík udržiavaný na rovnakej teplote dostatočne dlhý čas bez potreby aktívneho chladenia.

Foto: Daimler Truck AG

Pri vývoji pohonov na báze vodíka uprednostňuje značka z dlhodobého hľadiska tekutý vodík. V tomto stave agregácie má zdroj energie v porovnaní s plynným vodíkom výrazne vyššiu hustotu energie z hľadiska objemu. To znamená, že možno prepraviť viac vodíka, čím sa výrazne zvýši dojazd a vozidlo bude mať výkon porovnateľný s bežným naftovým nákladným vozidlom. Mercedes uvádza, že vozidlo by malo byť pripravené na sériovú výrobu do roku 2030.

Foto: Daimler Truck AG

Tri roky výskumu vodíka

Výskumu využitia vodíka v komerčnej doprave sa nemecký výrobca začal venovať 16. septembra 2020, kedy generálny riaditeľ spoločnosti Martin Daum verejne oznámil záväzok investovať do tejto technológie a odhalil koncept vozidla Mercedes-Benz GenH2 Truck Concept. Krátko po tom nasledovalo založenie joint-venture spoločnosti cellcentric, ktorú Daimler Truck založil spoločne s Volvo Group. Prvé prototypy vozidla Mercedes-Benz GenH2 Truck sa začali testovať v roku 2021, v najbližších rokoch sa očakáva ich testovanie zákazníkmi. Mercedes-Benz GenH2 Truck má prísť na trh v druhej polovici tejto dekády.​

Aktuálne
Prečítajte si aj