10.3 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

eActros 600 zvládol skúšky v Španielsku

Mercedes-Benz Trucks oznámil, že úspešne ukončil letné testovanie akumulátorového elektrického ťahača eActros 600, určeného pre diaľkovú dopravu. Necelých päť týždňov testovali inžinieri elektrické nákladné vozidlo pri vysokých teplotách siahajúcich k 44 stupňom Celzia v španielskej Andalúzii.

Rozsah testovania zahŕňal kompletnú škálu prvkov, od testovania funkčnosti klimatizačného systému pri vysokých teplotách, cez výkon elektrického pohonu a tepelného manažmentu batérie, až po merania času počas nabíjania na rýchlonabíjacích staniciach.

eActros 600 v zákrute
Foto: Mercedes-Benz Trucks

Domov „po svojich“

Po ukončení testov absolvoval prototyp cestu späť do Nemecka po vlastných kolesách. Návrat z Granady cez Valenciu, Barcelonu, Montpellier a Lyon späť do vývojového a testovacieho centra Mercedes-Benz Trucks vo Wörth am Rhein meral spolu cez 2 000 kilometrov. Svetovú premiéru absolvuje eActros 600 10. októbra a vy môžete byť spolu s nami priamo pri tom. Sériová výroba tohto modelu sa má rozbehnúť v roku 2024.

eActros 600 počas letných testov
Foto: Mercedes-Benz Trucks

„Od minulého roka sme eActros 600 podrobili prísnym testovacím postupom. Po zimných testoch vo Fínsku pri mrazoch až do mínus 25 stupňov Celzia a počiatočných testoch na verejných komunikáciách sa teraz elektrický nákladný automobil musel v Španielsku osvedčiť pri teplote vyššej ako 40 stupňov Celzia. eActros 600 zvládol náročné testy s ľahkosťou. V ďalšom kroku sa už teraz tešíme na testovanie v reálnej prevádzke s našimi zákazníkmi,“ povedal po ukončení testovania v Španielsku Dr. Konrad Götz, zástupca vedúceho globálneho testovania Mercedes-Benz Trucks.

Elektrický ťahač eActros 600
Foto: Mercedes-Benz Trucks

Čo vieme o modeli eActros 600

Mercedes-Benz otvorene hovorí o tom, že nový dizajnový jazyk pre kabínu ťahača eActros 600 sa vymyká známemu vzhľadu modelového radu Actros. Mal by prebrať dizajnové prvky z prototypu konceptu, ktorý značka predstavila na IAA. Vyznačuje sa jasnými líniami a aerodynamickým dizajnom. Modernizuje sa aj interiér, no viac nateraz nevieme.

eActros 600 na ceste
Foto: Mercedes-Benz Trucks

eActros 600 má tri akumulátory, ktoré majú sériovo vyrábanému vozidlu poskytnúť inštalovanú celkovú kapacitu viac ako 600 kWh. O pohon sa starajú dva elektromotory, ktoré sú súčasťou novej e-nápravy a generujú trvalý výkon 400 kW. Krátkodobo dokáže výkon dosiahnuť maximum 600 kW.

Kabína eActros 600
Foto: Mercedes-Benz Trucks

Okrem ťahača uvedie Mercedes-Benz Trucks pre tento model hneď aj podvozkové varianty. Zákazníkom to ponúkne ďalšie možnosti využitie. Vývojári sľubujú rovnaké vlastnosti a odolnosť, ako porovnateľný bežný Actros na dlhé vzdialenosti. To znamená 1,2 milióna kilometrov na cestách za obdobie desiatich rokov.

Batérie používané v eActros 600 využívajú technológiu lítium-železo fosfátových článkov (LFP). Tie sa vyznačujú predovšetkým dlhou životnosťou a väčšou využiteľnou energiou. Cieľom vývojárov Mercedes-Benz Trucks je, aby sa batérie sériového eActros 600 dali nabiť z 20 na 80 percent za menej ako 30 minút na nabíjacej stanici s výkonom okolo jedného megawattu.

Aktuálne
Prečítajte si aj