19.9 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

BMW odhalilo nové BMW X3

BMW predstavilo nový model BMW X3. Štvrtá generácia tohto populárneho modelu prináša nový dizajnový jazyk, ktorý podľa značky zdôrazňuje dynamickú eleganciu a športový vzhľad exteriéru.

Exteriér nového BMW X3 je charakterizovaný pomerne veľkorysými proporciami a jasne definovanými líniami. Nový model je o 34 mm dlhší a 29 mm širší ako jeho predchodca, čo mu dodáva robustný a športový vzhľad. Veľké ľadvinky majú dodávať prednej časti charakteristický výraz a zároveň poskytujú priestor pre umiestnenie kamery a radarov pre asistenčné systémy vodiča. Okrem toho ale vzdbudzujú aj intenzívne debaty na internetových fórach.

BMW X3 ateliérová fotka
Foto: BMW

Vylepšené vnútorné prostredie

Interiér BMW X3 je navrhnutý s dôrazom na prémiovú atmosféru a moderný dizajn. K dispozícii je zakrivený displej BMW Curved Display s 12,3-palcovou obrazovkou prístrojovej dosky a 14,9-palcovou dotykovou obrazovkou. Nový model tiež ponúka viac vnútorného priestoru, čo zvyšuje komfort a všestrannosť vozidla.

Batožinový priestor možno zväčšiť z 570 na maximálne 1 700 litrov (BMW X3 30e xDrive: 460 – 1 600 litrov). Na želanie možno objednať ťažné zariadenie, ktoré sa elektricky vysúva a opäť zasúva. Maximálna povolená hmotnosť prívesu dosahuje, v závislosti od verzie modelu, 2 500 kilogramov.

Čo nájdeme pod kapotou

BMW X3 ponúka širokú škálu pohonných jednotiek, vrátane benzínových a naftových motorov, ako aj najnovšiu generáciu plug-in hybridného systému. Model BMW X3 30e xDrive dosahuje elektrický dojazd až 90 km podľa cyklu WLTP a spotrebu paliva s vybitou batériou len 7,9 – 7,2 l/100 km. Vrchol ponuky – model BMW X3 M50 xDrive ponúka výkon 398 koní a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,6 sekundy. Zrýchľovanie sa zastaví na hranici 250 km/h.

Rodina modelov BMW X3
Foto: BMW

Nový špičkový model BMW X3 M50 xDrive využíva najvýkonnejší šesťvalcový radový benzínový motor, aký sa doteraz montoval do modelu s označením M Performance. Jeho 3,0-litrový agregát M TwinPower Turbo podporuje 48 V mild hybridná technológia. Elektromotor zabudovaný v prevodovke poskytuje výkon 13 kW (18 k) a krútiaci moment 200 Nm. Maximálny výkon 293 kW (398 k) a krútiaci moment 580 Nm smeruje na cestu cez osemstupňovú automatickú prevodovku Steptronic Sport a inteligentný pohon všetkých kolies BMW xDrive.

Posun v porovnaní s predchodcom

Nový model BMW X3 prichádza s najnovším systémom BMW iDrive s funkciou QuickSelect, ktorá umožňuje intuitívne a jednoduché ovládanie. Systém využíva operačný systém BMW Operating System 9, ktorý podporuje prispôsobiteľný výber digitálnych služieb a aplikácií. Medzi ďalšie inovácie patria adaptívne LED svetlomety, automatické parkovacie asistenčné systémy a široká škála bezpečnostných prvkov.

BMW X3 M50i
Foto: BMW

Svoju úlohu zohráva nižšia hmotnosť karosérie so zvýšenou tuhosťou a širší rozchod zadných kolies, ako aj kvalitné podvozkové komponenty a riadiace systémy vyladené pre tento konkrétny model. Úpravy kinematických a elastokinematických vlastností prednej nápravy s dvojkĺbovou pružnou vzperou a päťprvkovej zadnej nápravy zvýšili presnosť pri zatáčaní, zatiaľ čo 19-percentné zväčšenie záklonu kolies prednej nápravy prispieva k vyššej stabilite pri priamej jazde.

Súčasť štandardne dodávaného balíka komponentov techniky podvozka tvoria aj obmedzenie preklzu kolies v blízkosti akčného člena a integrovaný elektro-hydraulický brzdový systém, ktorý zabezpečuje precíznejšie dávkovanie brzdového účinku a lepšiu odozvu prostredníctvom brzdového pedála.

Globálna výroba

Nové BMW X3 sa bude vyrábať v závodoch v Spartanburgu (USA) a Rosslyne (Južná Afrika) s dôrazom na šetrenie zdrojov a ekologickú výrobu. Uvedenie na trh v Európe a USA je plánované na štvrtý štvrťrok 2024, pričom ďalšie trhy budú nasledovať od januára 2025. BMW X3 je obľúbeným modelom na trhoch ako USA, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Japonsko, Južná Kórea, Kanada a Mexiko.

ZdrojBMW
Aktuálne
Prečítajte si aj