5.6 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Volvo a Renault dokončili vytvorenie vlastného podniku

Skupina Renault a Skupina Volvo dokončili vytvorenie spoločného podniku, ktorý ponesie názov Flexis SAS. Túto spoluprácu obe automobilky oznámili ešte v októbri minulého roka.

Spoločne chcú vyvíjať a vyrábať úplne novú elektrickú dodávku. Na základe záväzných dohôd o založení spoločného podniku podpísaných 6. októbra 2023 získali obe skupiny Renault a Volvo potrebné povolenia od regulačných orgánov a môžu tak oficiálne spustiť novú spoločnosť.

Dodávky na báze SDV

Úplne nová generácia plne elektrických dodávok bude založená na platforme softvérovo definovaných vozidiel (SDV) a jej špecializovaných služieb. Nová spoločnosť bude riešiť rastúce potreby dekarbonizovanej a efektívnej mestskej logistiky a bude mať sídlo vo Francúzsku.

Skupina Renault a Skupina Volvo plánujú v priebehu nasledujúcich troch rokov do vývoja investovať 300 miliónov eur. Doplní ich lodiarska logistická skupina CMA CGM, ktorá po októbrovom podpise zmluvy potvrdila svoj záujem o strategickú investíciu do spoločnosti Flexis.

Obe skupiny doplní CMA CGM

Investovať sa chystá do 120 miliónov eur, prostredníctvom investičného fondu PULSE. Tento fond sa snaží o podporu dekarbonizácie logistického hodnotového reťazca celkovou sumou až 1,5 miliardy eur. Nová spoločnosť predstaví nový rad plne elektrických dodávkových vozidiel vybavených systémom SDV. Začiatok výroby prvej dodávky je naplánovaný na rok 2026.

„Nielenže do tohto projektu investujeme, ale prinesieme aj naše know-how a odborné znalosti na zabezpečenie vstupnej a výstupnej logistiky, pričom niektoré z týchto vozidiel by sa v konečnom dôsledku mohli použiť na dekarbonizáciu nášho vozového parku,“ povedal ešte v októbri Rodolphe Saadé, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny CMA CGM.

Nové vozidlo má mať takisto úplne novú architektúru definovanú softvérom. Poskytne napríklad monitorovanie doručovacej aktivity či výkonnosti používateľov, vďaka čomu sľubuje zníženie nákladov o 30 %. Prepojené služby, ktoré umožňuje softvérovo definovaná technológia vozidiel, ponúknu zákazníkom vozidlá, ktoré zostanú aktualizované počas celej svojej životnosti. Samotná dodávka ponúkne kompatibilitu pre mestskú mobilitu, riešenia šité na mieru, rôzne kapacity batérií aj funkciu 800 V pre dodávky.

ZdrojRenault
Aktuálne
Prečítajte si aj