27.5 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Volvo a Renault budú spoločne vyrábať elektrické dodávky

Dvaja silní hráči vo svojich segmentoch spájajú sily. Renault Group a Volvo Group oznámili svoje plány vytvoriť spoločný joint-venture podnik, ktorý sa zameria na vývoj úplne novej elektrickej dodávky. Obe skupiny doplní aj lodiarsky koncern CMA CGM. Renault a Volvo chcú pokračovať v hľadaní ďalších investičných a obchodných partnerov pre tento projekt.

Nová spoločnosť plánuje úplne novú rodinu plne elektrických vozidiel s vlastným softvérom začať vyrábať v roku 2026. Vozidlá budú postavené na novej plne elektrickej skateboardovej platforme LCV, ktorá podľa zámerov oboch partnerov ponúkne vysokú modularitu pre rôzne typy karosérií, pričom má poskytnúť nízke náklady aj prielom v bezpečnostných požiadavkách.

Expertíza pre logistických hráčov

Nové vozidlo má mať takisto úplne novú architektúru definovanú softvérom. Poskytne napríklad monitorovanie doručovacej aktivity či výkonnosti používateľov, vďaka čomu sľubuje zníženie nákladov o 30 %. Prepojené služby, ktoré umožňuje softvérovo definovaná technológia vozidiel, ponúknu zákazníkom vozidlá, ktoré zostanú aktualizované počas celej svojej životnosti. Samotná dodávka ponúkne kompatibilitu pre mestskú mobilitu, riešenia šité na mieru, rôzne kapacity batérií aj funkciu 800 V pre dodávky.

Nová spoločnosť bude nezávislá a spojí agilnosť start-upu so silnnými stránkami svojich hlavných partnerov. Renault Group a Volvo Group chcú zdieľať investície do výskumu a vývoja a priniesť výhody existujúceho know-how, služieb a priemyselnej skúsenosti do novej spoločnosti. „Vďaka inteligentnej alokácii kapitálu prostredníctvom šampiónov v každej oblasti bude nová spoločnosť založená na solídnom a efektívnom obchodnom modeli,“ píše sa v oznámení, ktoré Renault zverejnil 6. októbra.

Tri silné mená

Skupina Renault ako expert v oblasti ľahkých úžitkových vozidiel a elektrických vozidiel prinesie know-how potrebné pre vývoj a výrobu vo veľkom rozsahu, elektrickú platformu, do ktorej začlení prvú softvérovo definovanú architektúru vozidla a ponúkne svoje skúsenosti s open source pripojením vozidla do logistického podnikateľského prostredia.

Volvo Group je globálnym lídrom v oblasti nákladných vozidiel a má silnú zákaznícku základňu profesionálnych logistických spoločností. Opiera sa o globálnou servisnou sieťou a rozsiahle skúsenosti v oblasti prevádzkyschopnosti a produktivity. Tieto služby v kombinácii s inovatívnou platformou vozidiel majú prispieť k riešeniu dekarbonizovanej mestskej logistiky.

CMA CGM pôsobí vo všetkých oblastiach dodávateľského reťazca a svojimi skúsenosťami chce pomôcť pri budovaní vhodných riešení, ktoré vyhovujú všetkým potrebám spoločností pôsobiacich v oblasti dopravy a dodávateľského reťazca.

Lídri ocenili vzájomnú spoluprácu

K vytvoreniu spoločného podniku sa vyjadrili aj lídri všetkých troch partnerov. Šéf Volvo Group Martin Lundstedt povedal, že vnímajú rastúci dopyt po čistej, efektívnej a bezpečnej mestskej doprave. Partnerstvo a spolupráca sú podľa neho kľúčom k dosiahnutiu dekarbonizácie odvetvia. Generálny riaditeľ Skupiny Renault Luca de Meo ocenil ochotu troch silných partnerov spolupracovať a zdieľať svoju expertízu v oblastiach, v ktorých sú lídrami.

„Nielenže do tohto projektu investujeme, ale prinesieme aj naše know-how a odborné znalosti na zabezpečenie vstupnej a výstupnej logistiky, pričom niektoré z týchto vozidiel by sa v konečnom dôsledku mohli použiť na dekarbonizáciu nášho vozového parku,“ dodal Rodolphe Saadé, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny CMA CGM.

Štart prevádzky nového spoločného podniku je naplánovaný na začiatok roka 2024, v závislosti od dokončenia všetkých regulačných schvaľovacích procesov. Následný vstup CMA CGM do spoločnosti rovnako podlieha ukončeniu

Aktuálne
Prečítajte si aj