21.6 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Toto je Toyota PROACE MAX pre európsky trh

Toyota Professional posiľnuje svoju pozíciu na európskom trhu úžitkových vozidiel a prináša svoju prvú veľkú komerčnú dodávku. Je ňou Toyota PROACE MAX, ktorá dopĺňa rodinu vozidiel PROACE, do ktorej patria aj modely PROACE a PROACE CITY.

Vzhľadom na súčasnosť nechýba nový batériový elektrický pohon, o ktorom Toyota hovorí, že prináša pohotovú jazdu, komfort a vysokú nosnosť v rôznych konfiguráciách, vhodných pre akúkoľvek úlohu.

Predná maska modelu Toyota PROACE MAX
Foto: Toyota

Toyota PROACE MAX aj v elektrike

Elektrický PROACE MAX dopĺňa úplne elektrifikovanú rodinu dodávkových vozidiel a osobných verzií PROACE, čím nadväzuje na snahu Toyoty dosiahnuť uhlíkovú neutralitu viacerými cetami. Toyota verí, že všetci zákazníci, vrátane tých, ktorí kupujú vozidlá na komerčné účely, potrebujú rôzne cenovo dostupné a praktické možnosti, pretože iba tak sa urýchli znižovanie emisií CO2 a prispeje sa k prechodu na mobilitu s nulovými emisiami v budúcnosti.

Toyota PROACE MAX logo na prednej maske
Foto: Toyota

Okrem výkonu sa Toyota PROACE MAX môže pochváliť výrazným vonkajším dizajnom, zameraným na prednú ćasť, ktorá obsahuje štýlový horný prvok zodpovedajúci farbe vozidla, ktorý sa rozširuje okolo matnej čiernej mriežky a elegantne prechádza do predného nárazníka zladeného s farbou.

Predné LED-ky zapadajú do dizajnu

Predné LED svetlomety spolu s hmlovými svetlami s funkciou natáčania pre lepšiu viditeľnosť dopĺňajú robustný vzhľad, matnú čiernu mriežku a výrazné 16-palcové zliatinové kolesá na modeloch vyššej triedy Comfort.

Toyota PROACE MAX koleso
Foto: Toyota

V kabíne majú modely Comfort 7-palcový farebný digitálny prístrojový panel, ktorý poskytuje informácie, dopplnený o multimediálny 10-palcový dotykový displej. Praktický držiak na poháre v strede, pohodlné možnosti úložného priestoru na palubnej doske a štýlové chrómové lišty dolaďujú praktický a podľa značky moderný vzhľad.

Flexibilný vďaka nosnosti

Nová Toyota PROACE MAX je k dispozícii v širokej škále rozmerov, vrátane špecializovaných úloh pre ktoré poskytuje možnosti konverzii. Celkovo je k dispozícii šesť rôznych veľkostí: dodávka s dvomi rázvormi kolies (3 450 mm alebo 4 035 mm) a tromi dĺžkami (5 413 mm, 5 998 mm alebo 6 363 mm. Výšky sú k dispozícii tri: 2 254 mm, 2 524 mm alebo 2 764 mm. Tieto kombinácie ponúkajú objem nákladového priestoru od 10 m³ do 17 m³, čo je dosť na uloženie piatich europaliet.

Okrem klasických dodávok je Toyota PROACE MAX vhodná aj pre špecializované úlohy. Je k dispozícii vo fabricky vyrobených konfiguráciách s jednosmerným alebo trojsmerným sklápačom a s bočnicami, vrátane možností Crew Cab s druhým radom štyroch sedadiel, čo zvyšuje počet sedadiel na sedem.

Foto: Toyota

Hmotnosť vozidla sa pohybuje od 3 300 kg do 3 500 kg pre dieselový PROACE MAX a 3 500 kg alebo 4 250 kg pre batériové elektrické verzie, v závislosti od konfigurácie. Elektrický PROACE MAX vedie svoju triedu s nosnosťou 1 500 kg a ťažnou kapacitou 2 400 kg, v závislosti od konfigurácie. S dieselovými vozidlami je možná nosnosť 1 425 kg spolu s ťažnou kapacitou 3 000 kg, v závislosti od kombinácie dĺžky a výšky.

Nakladanie a vykladanie je jednoduché vďaka praktickému štvorcovému otvoru so šírkou 1 562 mm a výškou 2 030 mm. Po prvýkrát sa na Toyote otvárajú dvere do uhla 270 stupňov, čo maximalizuje priestor pre nakladanie na chodníku a prístup do kabíny. Posuvné bočné dvere sa otvárajú na 1,25 m, dostatočne široko pre naloženie euro palety.

Foto: Toyota

Dva typy pohonu

Elektrická verzia má výkon 270 k (200 kW) a krútiaci moment 410 Nm. S dojazdom 420 km (štandard WTLP) má plne elektrický PROACE MAX dosť energie pre praktickú každodennú prevádzku. Tri režimy jazdy umožňujú vodičovi prispôsobiť akceleráciu a maximálnu rýchlosť prostredníctvom prednastavení Eco, Normal a Power.

Vysokovýkonná batéria s kapacitou 110 kWh môže byť nabitá na 80 % za približne 55 minút prostredníctvom rýchlonabíjacieho systému, schopného nabíjať výkonom 150 kW. AC palubná nabíjačká má výkon 11 kW a je vhodná napríklad pre nabíjanie cez noc alebo keď je vozidlo zaparkované na dlhšie obdobie.

Alternatívne je k dispozícii najnovší dieselový motor Euro 6E so šesťstupňovou manuálnou alebo osemstupňovou automatickou prevodovkou, ponúkajúci od 120 k (88 kW) do 180 k (132 kW) výkonu, v závislosti od presnej špecifikácie vozidla. Emisie sú na úrovni 198 g/km (štandard WTLP), čo je pre vozidlo ako Toyota PROACE MAX nízka hodnota. Oba varianty, elektrický aj dieselový, sú v ponuke iba s pohonom predných kolies.

Prispôsobí sa potrebám

Toyota PROACE MAX je v ponuke aj ako podvozok vhodný pre špecifické nadstavby. Verzia Platform Cab, s plochou zadnou palubou, a Chassis Cab, s odhaleným rebríkovým rámom, umožňujú zákazníkom upraviť vozidlo pre špecializované úlohy. Obe usporiadania sú dostupné v štandardnej dĺžke 5 943 mm alebo predĺženej 6 308 mm, s možnosťou Crew Cab pre ďalšie sedadlá a aj s elektrickým pohonom, ponúkaným vo všetkých okrem dlhšej verzie Platform Cab.

Ochrana interiéru je tu riešená prostredníctvom krytov na podlahe, blatníkoch a bočných paneloch, aby chránila vozidlo pred opotrebovaním počas každodenného nakladania a vykladania. Ochrana je dostupná vo variantoch z dreva alebo polypropylénu. Upevňovacie lišty a nákladové popruhy pomáhajú zabezpečiť náklad.

Dodatočný úložný priestor je možné pridať vďaka strešnej plošine alebo strešnému nosiču, ktorý je prístupný pomocou rebríka na zadných dverách. Do nákladového priestoru sa dá nainštalovať sada regálov, rámov alebo políc.

Toyota Safety Sense

Toyota Safety Sense je rozšírený balík aktívnych a pasívnych asistenčných funkcií vodiča, ktoré chránia vozidlo a dbajú na bezpečnú jazdu. Toyota PROACE MAX ponúka asistenciu proti bočnému vetru na stabilizáciu vozidla vo veterných podmienkach, čím znižuje riziko neúmyselného pohybu mimo požadovaný jazdný pruh.

Vozidlo zbiera a ukladá informácie o prevádzke a stave vozidla a preto v prípade nehody poskytne informácie čo sa stalo pred, počas a po náraze. V premávke vodičovi pomáha nový asistent pre dopravné zápchy, ktorý je doplnkom k adaptívnemu tempomatu. Umožňuje vodičovi nechať nohy mimo pedálov v stojacej premávke, pričom systém posúva vozidlo vpred podľa postupu vozidla vpredu. Parkovanie uľahčuje 16 senzorov okolo vozidla.

Pripojené služby

Vodič má k dispozícii 10-palcový dotykový displej multimediálneho systému, aj so vstavanou SIM kartou pre neustále pripojenie. Navigácia využíva pripojené cloudové služby takže poskytuje informácie o dopravných udalostiach v reálnom čase prostredníctvom funkcie Live Road Events. Tá je založená na spätných väzbách od komunity, aby cesty boli čo najplynulejšie.

Bezdrôtová konektivita so smartfónmi je možná pre Android Auto aj Apple CarPlay. Okrem toho môžu majitelia prostredníctvom aplikácie pre pripojené služby ovládať funkcie na diaľku, napríklad zamykanie a odomykanie auta, alebo ovládanie klimatizácie.

Sprievodná aplikácia MyToyota pre smartfóny poskytuje prístup k ďalším pripojeným službám a užitočným informáciám o vozidle, vrátane údajov o najazdených kilometroch, rýchlosti a zrýchlení, ako aj pripomienok, keď je potrebná údržba.

Nový PROACE MAX vznikol vďaka spolupráci Toyota Motor Europe s koncernom Stellantis. Táto siaha až do roku 2012. Model Toyota PROACE MAX budú vyrábať závody Stellantis v poľských Gliwiciach a talianskej Atesse. Nový PROACE MAX príde na trh v priebehu roku 2024.

Aktuálne
Prečítajte si aj