19.9 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Ford Transit 2024 bude ešte digitálnejší

Úžitková divízia značky Ford, Ford Pro, oznámila vylepšenia modelu Ford Transit 2024. Zamerané sú na zvýšenie produktivity a optimalizáciu prevádzky. Značka má od nich veľké očakávania. Transit totiž patrí k jej bestsellerom.

Modely Ford Transit a E-Transit dostanú rozsiahle rozšírenie štandardných funkcií konektivity a možnosti bezdrôtových aktualizácií Ford PowerUp. Nový softvér má zjednodušiť dodatočné prestavby a automatizuje opakované úlohy, ktoré vodiči doručovacích služieb pri svojej každodennej práci vykonávajú. Súčasťou inovácií sú tiež vylepšenia podvozku a možnosť osemstupňovej automatickej prevodovky, vďaka čomu sa zvyšuje užitočné zaťaženie a podľa značky takisto zlepšuje výkon, ovládateľnosť a účinnosť vozidla.

Ford E-Transit
Foto: Ford Pro

Rozšírené technológie už v štandarde

Ford Pro rozširuje možnosti svojho portfólia úžitkových vozidiel Transit a E-Transit. Cieľom je pomôcť zákazníkom vo všetkých profesiách dosiahnuť výhody produktivity pripojených úžitkových vozidiel. Medzi nové funkcie, ktoré v Európe prídu na trh v roku 2024, patrí komunikačný a informačný systém SYNC 4 s podporou 12-palcovej dotykovej obrazovky v strede a osempalcového digitálneho prístrojového panela pred vodičom. Funkcia pripojenej navigácie Connected Navigation poskytuje dopravné informácie v reálnom čase, takže vodič môze plánovať cesty a dodržiavať časový harmonogram.

S modemom 5G sú dostupné bezdrôtové aktualizácie Ford Power-Up bez nutnosti navštíviť predajcu. Novou technológiou je asistent doručovania, dostupný pre panelové dodávky E-Transit a Transit s dlhým rázvorom s automatickou prevodovkou. Systém automatizuje opakované bezpečnostné úlohy pre vodičov doručovacích služieb a Ford Pro odvážne tvrdí, že každé doručenie dokáže skrátiť až o 20 sekúnd. Zaradením do parkovacej polohy sa vypne motor, aktivujú výstražné svetlá a alarm a zamknú sa všetky dvere, ktoré vodič nepoužíva na opustenie kabíny alebo prístup k zásielkam. Zošliapnutím brzdového pedála sa motor opäť spustí a vypnú sa výstražné svetlá.

Interiér Ford Transit 2024
Foto: Ford Europe

Integračný systém Upfit umožňuje vodičom ovládať dodatočne nainštalované vybavenie prostredníctvom digitálnych tlačidiel na štandardnej dotykovej obrazovke v kabíne. Zároveň je prepojený so softvérovými balíkmi Ford Pro na diaľkové monitorovanie – napríklad na sledovanie teploty v chladiarenských vozidlách prevážajúcich liečivá alebo potraviny a nápoje, kde je nevyhnutné neprerušované chladenie.

Viac bezpečnosti

Ford pre modelový rad 2024 rozšíri ponuku komplexných bezpečnostných systémov, ktoré budú pre Transit a E-Transit dostupné už v štandarde. Ich súčasťou bude napríklad prednárazový bezpečnostný systém s funkciou autonómneho núdzového brzdenia, výstražný systém a asistent udržiavania vozidla v jazdnom pruhu či inteligentný asistent udržiavania rýchlosti.

Balíky asistenčných systémov pre vodiča zahŕňajú tiež monitorovanie slepého uhla s upozornením na okolitú premávku, inteligentný adaptívny tempomat s funkciou centrovania vozidla v jazdnom pruhu a systémom automatického spúšťania a vypínania motora a funkciu automatického parkovacieho asistenta s 360-stupňovou kamerou, ktorý patrí u mestských kuriérov k veľmi obľúbeným doplnkom.

Ford Transit 2024 s novým automatom

Budúcoročný modelový rad príde aj s novou ponuku osemstupňovej automatickej prevodovky pre verzie Transit s pohonom predných kolies. Ford o nej prezradil iba toľko, že „zlepšuje výkon, účinnosť a schopnosť prepravy nákladu.“ Nová prevodovka má maximalizovať schopnosti vozidla pri preprave až do 4 250 kg celkovej hmotnosti vozidla a 6 000 kg celkovej hmotnosti jazdnej súpravy, čo je nárast o 700 resp. 1 750 kg.

Nové náboje kolies a brzdové systémy znižujú v závislosti od konfigurácie vozidla hmotnosť o 27 kg. Konštrukcia tiež umožňuje jednoduchšiu výmenu brzdových doštičiek a teda skracuje čas servisu, podľa Ford Pro približne o dve hodiny. Nové 16-palcové disky kolies budú takisto štandardnou výbavou.

GAWR pre poriadne ťažké náklady

Pre modely s pohonom predných kolies bude k dispozícii nový balík GAWR pre veľké zaťaženie. Tento balík zvyšuje maximálnu hmotnosť prednej nápravy z 1 850 kg na 2 000 kg, aby sa zvýšil potenciál prestavby a ušetril čas a námaha obsluhy tým, že sa znížia nároky na rozloženie nákladu. Ford Pro očakáva, že to bude prínosom najmä pre aplikácie akými sú prívesy na prepravu koní alebo podvalníky, ktoré si vyžadujú ľahký prístup do nákladového priestoru a vysoké užitočné zaťaženie.

Najnovšie modely Transit a E-Transit bude možné objednať koncom tohto mesiaca a ich výroba sa spustí na budúci rok. Prvé dodávky sa očakávajú v lete 2024. Ford E-Transit prišiel na trh v roku 2022 a odvtedy sa stal jasnou jednotkou v segmente dvojtonových elektrických vozidiel. Predaj tohto modelu predstavuje viac ako 50 % všetkých elektrických vozidiel predaných v Európe v jeho triede.

Aktuálne
Prečítajte si aj