21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Volvo Trucks s novou službou pre rýchlonabíjanie

Švédi opäť raz idú príkladom v elektromobilite v ťažkých nákladných vozidlách. Otvárajú novú národnú sieť verejných rýchlonabíjacích staníc pre ťažké elektrické nákladné autá. Tá je napojená na energiu z obnoviteľných zdrojov.

Sieť rýchlonabíjačiek pre elektrické nákladné vozidlá je kľúčovou súčasťou prechodu na udržateľnejšiu ťažkú prepravu. Vo Švédsku sa v rokoch 2023 a 2024 plánuje otvoriť celkom 130 nabíjacích staníc. Stanice prevádzkuje niekoľko rôznych spoločností, ku ktorým sa ako partner pridala aj značka Volvo Trucks.

Jednoduchší prechod na elektrickú energiu

To jej umožňuje spustiť novú službu, ktorá dopravcom pomôže nájsť nabíjacie stanice a získať k nim prístup. Služba bude najskôr spustená vo Švédsku, ďalšie trhy v Európe a iných častiach sveta budú nasledovať. Prístup k verejným nabíjacím staniciam po celom Švédsku je podľa prezidenta spoločnosti Volvo Trucks Rogera Alma prelomom v elektrifikácii ťažkej dopravy. Uľahčí totiž prechod na elektrický pohon.

Volvo Trucks nové nabíjanie
Foto: Volvo Trucks

Nová služba je otvorená pre všetky značky nákladných vozidiel a zobrazuje všetky nabíjacie stanice vhodné pre ťažké úžitkové vozidlá bez ohľadu na to, kto ich prevádzkuje. Užívateľ môže platiť za nabíjanie prostredníctvom novej platformy a v blízkej budúcnosti bude možná aj rezervácia času nabíjania.

„Zákazníci budú môcť získať spoľahlivé informácie o tom, kde nájsť nabíjacie stanice pre ťažké elektrické nákladné vozidlá, a môžu si byť istí, že platia primeranú trhovú cenu bez skrytých poplatkov,“ približuje Roger Alm. Volvo Trucks spolupracuje s prevádzkovateľmi nabíjacích staníc po celom svete, s cieľom rýchlo a plynule rozšíriť sieť nabíjacích staníc a prislúchajúich služieb. 

Budovanie infraštruktúry vo veľkom

Volvo Trucks ako súčasť skupiny Volvo Group buduje nabíjaciu infraštruktúru prostredníctvom projektu Milence, ktorý tvorí spoločne s Daimler Truck a Traton Group. Výsledkom tejto spolupráce bude výstavba a prevádzka minimálne 1 700 vysokovýkonných nabíjacích staníc zelenej energie na diaľniciach a v ich blízkosti, či v logistických centrách po celej Európe. Infraštruktúra ponúkne nabíjanie všetkým vysokovýkonným batériovým elektrickým vozidlám bez ohľadu na značku.

Ako to funguje?

Služba nabíjania je súčasťou systému Volvo Connect, teda rozhrania Volvo Trucks pre digitálne služby. Zákazník môže nájsť a zaplatiť nabíjanie cez Volvo Connect a mobilnú aplikáciu. Digitálna mapa zobrazuje nabíjacie stanice a ich dostupnosť. V blízkej budúcnosti bude možná spomínaná rezervácia času nabíjania. Pri príchode k nabíjacej stanici použije zákazník kartu alebo mobilnú aplikáciu na identifikáciu a spustenie nabíjania a obdrží jednu konsolidovanú faktúru. V prvej vlne bude prístup poskytnutý k 29 nabíjacím staniciam prevádzkovaným spoločnosťou OKQ8. Nabíjacie stanice budú napájané zelenou elektrinou.

Aktuálne
Prečítajte si aj