25.2 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Toyota dodá palivové články pre nákladné vozidlá Hyliko

Toyota spojila sily s francúzskym výrobcom nákladných vozidiel Hyliko. Ten plánuje vyvinúť dva modely s vodíkovým pohonom s nulovými emisiami. Toyota poskytne moduly pre palivové články druhej generácie, vyrábané v Európe.

Hyliko chce rozšíriť svoju ponuku o vodíkový ťahač s celkovou hmotnosťou 44 ton a vodíkové nákladné vozidlo s celkovou hmotnosťou 26 ton. Dostupné majú byť konfigurácie 6×2 a 6×4. Obe vozidlá budú poháňané elektromotormi. Palivové články s dvomi modulmi budú napájať elektromotory. Zákazníci Hyliko budú navyše môcť v rámci lízingovej ponuky využívať firemnú sieť čerpacích staníc zeleného vodíka. Francúzsky výrobca buduje vlastnú infraštruktúru vrátane výroby, skladovania a distribúcie vodíka bez emisií.

Moduly palivových článkov od Toyoty využívajú spoločnosti vo viacerých odvetviach, vrátane výrobcov nákladných vozidiel (Foto: Toyota Motor Europe)

Hyliko považuje moduly pre palivové články podľa svojho generálneho riaditeľa Ovaritha Troeunga za kľúčové komponenty vodíkových pohonných jednotiek svojich nákladných vozidiel. Rovnako Troeunga ocenil ich efektivitu a spoľahlivosť. „Snažíme sa investovať do nových riešení, ktoré pomôžu dekarbonizovať cestnú nákladnú dopravu v Európe,“ dodal.

Modul vodíkového palivového článku od Toyota Motor Europe (Foto: Toyota Motor Europe)

Palivové články od Toyoty sú žiadané

Toyota Motor Europe (TME) spolupracuje s viacerými výrobcami, ktorí chcú do svojich produktov implementovať vodíkové technológie. Dokonca ide o záujemcov z rôznych odvetví. Toyota na veľký záujem reagovala vytvorením obchodnej skupiny Toyota Fuel Cell, ktorá zodpovedá za vývoj, výrobu a predaj systémov palivových článkov značky Toyota v Európe. Na starosti má aj spoluprácu s partnermi, ktorí majú záujem o vybudovanie širšieho trhu pre vozidlá a zariadenia na vodíkový pohon. Moduly palivových článkov od Toyotu už dnespoužívajú výrobcovia autobusov, vlakov, jácht a lodí, výnimkou však nie sú ani výrobcovia stacionárnych generátorov elektrickej energie.

Aktuálne
Prečítajte si aj