9.4 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Schmitz Cargobull začal dodávať plne elektrický náves S.KOe COOL

Nemecký výrobca prívesovej a návesovej techniky Schmitz Cargobull začal svojim zákazníkom dodávať elektrický náves Schmitz Cargobull S.KOe COOL. Po dodávkach zákazníkom v Rumunsku a Nemecku bol prvý elektrický náves odovzdaný aj vo Fínsku. V Škandinávii ide o prvý sériovo vyrábaný plne elektrický náves tejto značky.

Náves odovzdali spoločnosti PNO Finland a využívať ho bude jej koncový zákazník, spoločnosť Kylmästi Paras. Počas slávnostného odovzdania v závode Schmitz Cargobull vo fínskom meste Vantaa boli podrobne predstavené nielen výhody plne elektrického návesu, ale aj jeho prevádzka v praxi. Elektrický náves sa bude využívať v metropolitnej oblasti Helsínk, pre vnútromestskú distribučnú dopravu.

Elektrický náves s novou technikou

Bezemisný, plne elektrický náves S.KOe COOL je vybavený plne elektrickou chladiacou jednotkou s integrovanou elektronikou, vysokonapäťovou batériou a generátorom na nápravách. Podľa výrobcu jeho elektrifikovaný náves vyniká tichou prevádzkou a umožňuje dodávky v mestských oblastiach tak v skorých ranných hodinách, ako aj v neskorých večerných hodinách. Elektricky poháňaná chladiaca jednotka S.CU ep85 je určená na bezemisné chladenie a ohrev nákladu.

Elektrický náves Schmitz Cargobull SKOe COOL
Foto: Schmitz Cargobull

Ponúka chladiaci výkon až 15 800 wattov a výkon ohrevu 10 500 wattov. Nádrže na naftu nahradili batérie, ktoré ponúkajú aj možnosť inštalácie prídavného paletového boxu s priestorom pre 36 paliet. Elektrifikovaná náprava prívesu Schmitz Cargobull tiež rekuperuje energiu pri brzdení, čím predlžuje prevádzkyschopnosť chladiaceho zariadenia a skracuje časy dobíjania batérie z elektrickej siete. Elektrický náves bude ťahať elektrické Volvo, čím sa celá súprava stane plne elektrickou.

Spokojnosť na oboch stranách

PNO patrí vo Fínsku k spoločnostiam, ktoré kladú dôraz na udržateľnú dopravu. Elektrický náves Schmitz Cargobull na prepravu chladeného tovaru je súčasťou jej dlhodobej stratégie udržateľnosti a ako povedal Kai Mäkinen z PNO, sú radi, že ich partner a zákazník Kylmästi Paras bude prvým fínskym dopravcom, ktorý zaradil plne elektrický náves do svojej flotily. Spokojný bol pri odovzdávaní aj Felix Müller zo spoločnosti Schmitz Cargobull AG, podľa ktorého PNO Rental aj Kylmästi Paras patria k ich dlhoročným obchodným partnerom.

Schmitz Cargobull čerpá pri svojej výrobe z viac ako 130-ročných skúseností vo výrobe návesov. Spoločnosť dlhodobo investuje do výskumu a vývoja udržateľných a energeticky efektívnych dopravných riešení a chce byť priekopníkom v inováciách v odvetví prívesov a návesov.

Aktuálne
Prečítajte si aj