28 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Scania predstavila nové prístrojové dosky

Scania predstavila zásadnú zmenu pre svoje nákladné vozidlá a autobusy. Sú ňou digitálne prístrojové dosky Smart Dash, ktoré zvýšia úroveň digitalizácie a zároveň prinesú nové bezpečnostné riešenia a vyšší komfort pre vodiča, ale aj pre majiteľov či flotilových manažérov.

Smart Dash bola vyvinutá na základoch modulárneho systému Scania, určeného pre digitálne riešenie na mieru. Dodávať sa bude v rôznych výbavových stupňoch, všetky však budú využívať spoločnú modulárnu štruktúru. S novou digitálnou prístrojovou doskou sa zjednoduší aj spolupráca s inými digitálnymi riešeniami Scania, napríklad portálom My Scania alebo aplikáciou Scania Driver.

Viac digitálu, viac možností

Scania podľa slov viceprezidenta a riaditeľa divízie Scania Trucks Stefana Dvorskiho vníma Smart Dash ako dôležitú súčasť digitálneho ekosystému a zároveň výborný prostriedok podpory vodičov. Nová digitálna prístrojová doska poskytne prístup ku všetkým druhom relevantných informácií počas šoférovania a pomôže tiež s vykonávaním úloh po zastavení vozidla.

Skica digitálnej palubnej dosky pre autobusy. Na reálnu podobu si zatiaľ musíme počkať (Foto: Scania)

Uvedenie tejto novinky súvisí okrem zvyšovania bezpečnosti a pohodlia aj s novým nariadením EÚ týkajúcim sa všeobecnej bezpečnosti vozidiel. Toto nariadenie zavádza pre ťažké úžitkové vozidlá povinnosť používať po júli 2024 rôzne bezpečnostné prvky. Nové predpisy EHK OSN R155 a R156 sa budú vzťahovať aj na technológie kybernetickej bezpečnosti. Ich cieľom je predchádzať nezákonnej manipulácii s vozidlami a zmierňovať jej následky.

Bezpečnosť a komfort pre vodičov

Scania využila tieto nariadenia a snaží sa vytvoriť architektúru, na ktorej postaví nové riešenia podporujúce zákazníkov v digitalizácii. „Prémiová zákaznícka skúsenosť v odvetví nákladnej dopravy sa v budúcnosti výrazným spôsobom zameria na funkcie ponúkané pre predávané nákladné vozidlá. Bezdrôtové aktualizácie a inteligentné služby na vyžiadanie vytvoria nové príležitosti pre zákazníkov,“ myslí si Stefan Dorski. Zvýšená prevádzkyschopnosť a efektivita podľa neho zlepšia bezpečnosť a ziskovosť podnikania.

Scania je známa svojou snahou zvyšovať bezpečnosť v cestnej nákladnej doprave. Už dnes ponúka niektoré inovatívne bezpečnostné prvky, ako bočné stropné airbagy, ktoré sa uplatnia pri prevrátení. Značka posilňuje tiež zameranie na systémy aktívnej bezpečnosti, ktoré využívajú kamery, radary a snímače novej generácie. Zavedenie nových podporných bezpečnostných a varovných systémov má pomôcť vodičom vyhnúť sa incidentom, ku ktorým často dochádza v rušnom a stiesnenom mestskom prostredí.

Majitelia Scanii budú môcť používať aj inteligentné mapy pre svoje navigačné systémy či bezdrôtové aktualizácie over-the-air (OTA) pre svoje vozidlá. Zníži sa tým počet návštev servisov. Rôzne výkonnostné úrovne prístrojovej dosky Smart Dash nahradia súčasné riešenia, ktoré Scania poskytuje. Smart Dash je už možné objednať pre nákladné vozidlá, ktoré budú vyrábané na začiatku roku 2024.

Aktuálne
Prečítajte si aj