23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024
46 300 1 430 18 600

Scania rozširuje elektrickú ponuku

Scania rozširuje svoj sortiment čisto elektrických vozidiel a uvádza na trh nové elektrické pohonné ústrojenstvá, konfigurácie náprav, kabíny a doplnkové pohony. Aktuálna ponuka spoločnosti tak odteraz pokryje aplikácie v rôznych odvetviach.

Fredrik Allard, senior viceprezident pre elektromobilitu v Scanii poukázal na to, že nové produkty prinášajú zákazníkom rozšírené možnosti a prispôsobujú sa ich potrebám. Záujem zo strany zákazníkov podľa Allarda rastie vďaka výkonu a spokojnosti vodičov, ktorí si elektrické vozidlá rýchlo obľúbili.

Nové prvky rozširujú využitie

Nové komponenty a riešenia, ktoré Scania predstavila, majú prilákať pozornosť prepravcov a dopravcov, najmä tých, ktorí pôsobia v distribučnej alebo stavebnej oblasti. Nová ponuka zahŕňa tandemovú nápravu pre elektrické vozidlá, umožňujúcu konfiguráciu pre rôzne nadstavby bez obmedzenia trakcie alebo nosnosti. Okrem toho Scania uvádza rôzne riešenia pre napájanie hydraulických systémov a iných zariadení.

Dve nové verzie elektrického pohonného ústrojenstva, EM C1-2 s výkonom 210 kW a 240 kW, sú ideálne na použitie pri stavebných operáciách. Vďaka svojmu výkonu vyhovujú bežným požiadavkám nákladných vozidiel využívaných miestnymi samosprávami. Menší rozmer modelu EM C1-2 umožňuje umiestnenie dodatočných batérií alebo vybavenia, ako sú podporné nohy.

Nízka hmotnosť, vysoký výkon

Nové riešenia sú ideálne pre rôzne ľahšie operácie a ponúkajú kombináciu nízkej hmotnosti, vysokého výkonu a plynulého prenosu výkonu. Sú vhodné pre mestskú prepravu a iné použitia, kde sa uplatňujú špecifické potreby miestnej samosprávy. Model Scania 24 P s výkonom 240 kW je príkladom vozidla určeného pre mestskú distribúciu.

„Keby som ho mal porovnať s dieselovým motorom, je to ekvivalent deväťlitra,“ vysvetľuje Allard. „Ide o elektrické vozidlo, ktoré si nájde vhodné uplatnenie v nekonečnej škále prevádzok, pretože je ľahké, flexibilné a zároveň výkonné. Má jeden permanentný magnet, dvojstupňovú prevodovku a na svoju veľkosť má vysoký krútiaci moment. Vyznačuje sa ovládateľnosťou a plynulosťou, ktorú vodiči od elektrického pohonu očakávajú.“

Prechod k elektrike je neodvratný

Scania zdôrazňuje, že prechod na elektrický pohon sa stáva nevyhnutnosťou. Riešenie nabíjacej infraštruktúry je jednoduchšie, než sa mnohí domnievajú, a Scania ponúka zákazníkom, že ich bude celým procesom od návrhu po realizáciu sprevádzať.

Pomocné pohony, ktoré boli na začiatku výzvou pri prechode na elektrické vozidlá, teraz Scania prináša vďaka radu riešení a umožňuje ich efektívne využitie v rôznych aplikáciách. Batérie používané v elektrických nákladných vozidlách Scania vydržia podľa značky až 1,3 milióna kilometrov, a navyše sú vyrábané bez fosílnej elektriny.

Lítiovo-iónové batérie s prizmatickým tvarom sa montujú do batériových sád s kapacitou 416 kWh alebo 624 kWh, z čoho je využiteľných približne 83 % kapacity. Fredrik Allard zdôrazňuje, že posun k elektromobilite je neodvratný a prináša množstvo výhod pre odvetvie dopravy a logistiky. Dobrú odozvu však na takéto vozidlá vnímajú aj od samotných vodičov, ktorí oceňujú lepšie prostredie v kabíne.

ZdrojScania
Aktuálne
Prečítajte si aj