5.6 C
Bratislava
streda, 17 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

V Spojenom kráľovstve chystajú test vodíkových vozidiel v praxi

Spoločnosť Quantron AG, nemecký špecialista pre udržateľnú osobnú a nákladnú dopravu, sa zapojil do projektu, ktorý prvýkrát vyskúša flotilu nákladných vozidiel s palivovými článkami v praxi.

Test prebehne v regióne Tees Valley v Spojenom kráľovstve a zahŕňa nasadenie minimálne 20 nákladných vozidiel s palivovými článkami aj výstavbu strategicky umiestnenej vodíkovej čerpacej stanice. Ide o prvé veľké nasadenie nákladných vozidiel s pohonom na palivové články v Spojenom kráľovstve a QUANTRON bude prvým dodávateľom, ktorý dodá vodíkom poháňané ľahké úžitkové vozidlá a nákladné vozidlá s pravostranným riadením. Prvé dodávky zákazníkom sa očakávajú v 1. štvrťroku 2025.

Prvý veľký test vodíkových úžitkových vozidiel

V spolupráci so spoločnosťou Novuna Vehicle Solutions, ktorá poskytuje služby lízingu vozidiel a riadenia flotily a výrobcom elektrických vozidiel s palivovými článkami Electra Commercial Vehicles, bude Quantron AG poskytovať vozidlá s palivovými článkami. QUANTRON prispieva dvanástimi ľahkými vozidlami QUANTRON QLI FCEV v triede 4 až 7 ton, ako aj dvomi ťažkými nákladnými vozidlami QUANTRON QHM FCEV v triede do 19 ton.

Quantron van
Foto: Quantron

Okrem toho spoločnosť Exolum, vedúci hráč v energetickom priemysle, postaví strategicky umiestnenú vodíkovú čerpaciu stanicu v Tees Valley, aby zabezpečila plynulú a udržateľnú infraštruktúru pre tankovanie. Táto stanica bude vyrábať zelený vodík prostredníctvom pokročilého procesu elektrolýzy. Poskytne dostupné riešenie čerpania vodíka pre nákladné vozidlá nasadené v projekte aj ďalšie vozidlá.

Investícia za milióny

Projekt v hodnote 7 miliónov libier, ktorý je súčasťou Vodíkového dopravného uzla Tees Valley, je financovaný Ministerstvom dopravy a realizovaný v partnerstve s Innovate UK. Spoločnosti Novuna Vehicle Solutions boli ako súčasti konzorcia ekosystému vodíkových vozidiel Tees Valley pridelené financie vo výške viac ako 2,1 milióna libier.

Toto prvé veľkokapacité nasadenie nákladných vozidiel s elektrickým pohonom na palivové články vo Veľkej Británii bude slúžiť ako pilotný projekt, ktorý má inšpirovať výstavbu ďalších vodíkových čerpacích staníc po celej strategickej cestnej sieti.

Úspech pre Quantron

Andreas Haller, generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Quantron AG povedal, že sú hrdí na to, že sa stali súčasťou tejto iniciatívy. „Prinesenie našej inovatívnej technológie QUANTRON INSIDE do Veľkej Británie predstavuje významný krok vpred v našej globálnej stratégii a sme nadšení, že to môžeme urobiť v spolupráci s naším partnerom Novuna. Tieto vozidlá budú úplne prvé nákladné vozidlá s pravostranným riadením s palivovými článkami s logom QUANTRON na prednej maske,“ hovorí Haller a dodáva, že im podľa neho otvoria dvere na medzinárodné trhy, kde sa jazdí s volantom vpravo.

Utz Rachner, globálny riaditeľ predaja spoločnosti Quantron AG ocenil silnú spoluprácu so spoločnosťou NOVUNA aj fakt, že sa mohli zúčastniť na projekte Tees Valley. „Priniesieme na britský trh vodíkové vozidlá, ktoré odrážajú náš záväzok k udržateľnosti, nastavujúc nový environmentálne priateľský štandard pre obchodné vozidlá poháňané čistým vodíkom.“

Aktuálne
Prečítajte si aj