21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Prvé elektrické Volvo FM na Slovensku bude

Volvo Trucks Slovensko ponúkla viacerým dopravným spoločnostiam možnosť vyskúšať si vo vlastnej prevádzke elektrický ťahač Volvo FM Electric. Jedným z tých, ktorých elektrický ťahač oslovil, bola nitrianska automobilka Jaguar Land Rover (JLR).

Jaguar Land Rover si vytváranie nových štandardov na environmentálnej, spoločenskej a komunitnej úrovni určil za svoju dlhodobú víziu. Do roku 2039 chce automobilka dosiahnuť čisté nulové emisie uhlíka v rámci dodávateľského reťazca, produktov aj operácií.

Z Nitry do celého sveta

Foto: Volvo Trucks

V auguste 2018 otvorila spoločnosť JLR na Slovensku jeden z najmodernejších výrobných závodov, kde vyrába modely Discovery a Defender. Z Nitry putujú do celého sveta. Okrem Slovenska vyrába JLR vozidlá aj vo Veľkej Británii, Rakúsku, Číne, Indii a Brazílii.

Výrobný závod v Nitre vyrobí týždenne 3 000 vozidiel, čo si vyžaduje presné a včasné dodávky komponentov. Komplexnú logistickú podporu vrátane prepravy hotových vozidiel zastrešuje pre automobilku popri logistickom špecialistovi DHL aj dopravná spoločnosť TITRANS, ktorá je partnerom JLR už od samotného otvorenia fabriky.

Foto: Volvo Trucks

Treba rozvíjať nabíjaciu infraštruktúru

David Brindley, manažér pre oddelenie materiálov a logistiky MP&L v JLR hovorí, že pre automobilku sú dlhodobo udržateľné riešenia súčasťou stratégie Reimagine, ktorou sa riadia. „Preto si vážime možnosť spolupracovať s rovnako nastavenými lokálnymi dodávateľmi, ktorí si uvedomujú dôležitosť výzvy dekarbonizácie,“ Ako dodal, zaradenie elektrického Volva FM Electric do logistiky prepráv JLR je dôležitým prvým krokom, no pre dosiahnutie ďalších cieľov bude dôležité zabezpečiť dostatočnú nabíjaciu infraštruktúru pre elektrické nákladné vozidlá.

Foto: Volvo Trucks

Volvo FM Electric prešlo testom v reálnej prevádzke. Výstupom boli informácie o spôsobe implementácie vozidla v logistickom reťazci. V JLR zhodnotili, že akcelerácia vozidla, nízka hladina hluku v kabíne a bezemisná prevádzka oslovila nielen manažment, ale aj samotných vodičov, ktorí sa po pracovnej zmene necítili byť unavení.

S povedomím rastie aj dopyt

Znižovanie uhlíkovej stopy je dlhodobým cieľom aj pre spoločnosť TITRANS. „Aktívne sa zaväzujeme k udržateľnosti a považujeme investície do ekologických iniciatív, ako je používanie elektrických nákladných vozidiel, za dôležitý míľnik na našej ceste k ekologickej zodpovednosti,“ hovorí Ing. Richard Ballabáš, generálny riaditeľ spoločnosti TITRANS.

Foto: Volvo Trucks

Rastúce povedomie o environmentálnych problémoch, ako je zmena klímy a znečistenie, vzvyšuje dopyt po udržateľných riešeniach. Spoločnosti pôsobiace v logistike sa snažia zmierniť svoju uhlíkovú stopu a hľadajú ekologické riešenia. Navyše, postupne sa v tomto smere sprísňuje aj legislatíva.

Elektrické Volvo FM je jedným z riešení

Plne elektrické Volvo FM Electric je jedným z riešením pre distribúciu tovaru s celkovu hmotnosťou súpravy až 44 ton. Ťahač je vybavený najmodernejšími technológiami a Volvo dodáva, že poskytuje pohodlie a bezpečnosť na cestách. Tichá prevádzka a nulové emisie sú prínosom pre zásobovanie aj v nočných hodinách. Dojazd na jedno nabitie plne naloženej súpravy je približne 300 km, v závislosti od poveternostných podmienok a zručnosti vodiča.

Foto: Volvo Trucks

„Pochopenie potrieb zákazníkov nám pomáha vytvárať plnohodnotné partnerstvo, založené na spolupráci a vzájomnej dôvere. Vďaka jasnej vízii spoločností JLR a TITRANS sa nám podarilo postaviť vozidlo, ktoré im ponúkne ekologické, inovatívne a efektívne riešenie logistiky. Sme veľmi radi, že sa ľady pohli a čoraz viac spoločností sa rozhoduje pre zelenú logistiku,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Group Slovakia Leonard Toček.

Ako dodáva, výrobcovia nákaldných automobilov musia urobiť pre budúce generácie a pre všetkých na tejto planéte maximum. „Ak prijmeme opatrenia už dnes a urýchlime rozvoj nabíjacej infraštruktúry a vládnu podporu pri financovaní ťažkých elektrických nákladných vozidiel, dosiahneme spoločný úspech.“

Aktuálne
Prečítajte si aj