24 C
Bratislava
utorok, 25 júna, 2024
46 300 1 430 18 600

Nákladné vozidlá nórskej armáde dodá nemecká značka

Nórska armáda sa takmer výlučne spoliehala na vozidla radu Scania 3, ktoré využívala od začiatku 90. rokov. Mala ich okolo 2 000 kusov. O to zaujímavejšia je preto veľká objednávka nových vozidiel od značky MAN.

Pokiaľ ide o ťažké nákladné vozidlá, Nórsko zostáva jedným z najtesnejších trhov na svete. V minuloročných štatistikách registrácií sa dve švédske značky Volvo Trucks a Scania podieľali na predaji viac ako 82 %, čím zostalo minimum miesta pre výrobcov mimo Škandinávie. Podobne to bolo doteraz aj v nórskej armáde.

Foto: Defence Industry

Nórska armáda začala s prvými pokusmi o nákup nemeckých nákladných vozidiel v roku 2014. Vtedy sa jednalo o dodávky nad 100 kusov a boli rozložené na niekoľko rokov. Tento krát ale ide o objednávku vo väčšom rozsahu a s oveľa rýchlejším tempom dodania. V objednávke 284 vozidiel je uvedený termín dodania v rokoch 2026-2027. Cena zákazky je 168 miliónov eur.

MAN bude priamou náhradou za Scanie.

Voľba padla hlavne na model TG MIL TGS 8×8, vhodný na cestné aj terénne použitie. Tento model je militarizovanou verziou civilnej série TGS, mierne zjednodušenou, aj keď je stále dostupný s motormi Euro 3 alebo Euro 5. Čo sa týka karosérie, Nóri vsadili najmä na verzie, ktoré umožnia prevoz ťažkej ​​techniky, verzie pre montáž na rámové delostrelectvo, ako aj na najbežnejšie univerzálne platformy.

Aktuálne
Prečítajte si aj