21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Nevinný kamionista obvinený z pašeráctva strávil rok vo väzení

V španielskej tlači sa objavil príbeh 66-ročného marockého vodiča nákladného vozidla Ahmeda O., ktorý strávil rok vo väzení napriek tomu, že bol podľa súdu nevinný. V júni 2022, počas prepravy zásielky melónov a paprík z Tangeru v Maroku do Perpignanu vo Francúzsku, našli v jeho chladiarenskom návese dvoch mladých nelegálnych migrantov snažiacich sa vstúpiť do Španielska.

Úrady po ich objavení nadobudli presvedčenie, že vodič o ich prítomnosti vedel a preto ho na čerpacej stanici v meste Ecija, kde k objaveniu migrantov prišlo, zatkli. Nelegálni cestujúci počas cesty nevydržali teplotu v návese, ktorá bola iba 6,3 stupňa. Začali búchať na steny návesu, aby sa dostali von. Spolu s nimi polícia po príchode na miesto zatkla aj vodiča a prokurátori pre neho žiadali šesťročný trest odňatia slobody za zločin pašovania migrantov. Najvyšší súd v meste Sevilla ale vodiča nedávno oslobodil s tým, že existujú vážne pochybnosti o jeho údajnom zapojení do celého incidentu.

Vodič od začiatku tvrdil, že o ničom nevedel

Vodič sa do väzby sa dostal 11. júna 2022, keď bol zatknutý po tom, ako pracovník čerpacej stanice na diaľnici A4 počul dvoch mladých marockých mužov vo veku 17 a 16 rokov zvnútra búchať na steny návesu. Vodič však od samého začiatku polícii tvrdil, že náves dostal uzavretý a zaplombovaný. Už zaplombovaný náves stál dva dni pred samotnou cestou do Španielska v marockom meste Ait Amira, odkiaľ neskôr smeroval do marockého prístavného mesta Tanger.

Obvinený vodič vstúpil s vozidlom na územie Španielska v meste Algeciras. V prístave Cádiz podstúpil všetky potrebné vstupné formality a fytosanitárne kontroly, vrátane kontrol úradu zdravia rastlín. Plomby, ktoré boli na vozidlo dané v Maroku, boli odstránené a španielske úrady dali na náves nové. Práve tieto boli neskôr odstránené pri nájdení neplnoletých nelegálnych utečencov.

V rozhodnutí najvyššieho súdu v Seville sa uvádza, že dôkazy predložené v prípade neboli dostatočné na odsúdenie obvineného. Súd uznal, že neplnoletí ilegálni migranti vstúpili na španielske územie ukrytí v chladiarenskom návese, konkrétne v spodnej časti palety, na ktorej boli krabice s melónmi. Podľa obhajoby Ahmed O. o prítomnosti neplnoletých nevedel a vozidlo s nákladom prijal uzavreté, preto tovar nerozbaľoval ani ho nekontroloval.

Silné dôkazy v prospech kamionistu

Súd v odôvodnení spomína, že s danou súpravou najskôr jazdil iný marocký vodič, ktorý ju previezol z Ait Amiry do Tangeru a takisto mal incident neplnoletými migrantami ukrytými v návese. Nešlo však o tých istých, ktorých zadržali v Eciji. Týchto polícia zadržala. Ahmed sa o migrantoch vo svojom návese podľa svojich slov dozvedel až na čerpacej stanici v Eciji, keď ho na nich upozornil jej zamestnanec. Súd potvrdil, že táto verzia je v súlade s dôkazmi predloženými počas súdneho procesu.

Na základe dokumentov sudcovia dospeli k záveru, že plomby boli na náves dané 8. júna v Ait Amire, viac ako 800 kilometrov od Tangeru. Nie je tak možné tvrdiť, že Ahmed O. vozidlo viedol už s prvými plombami alebo že bol počas celej jazdy jediným vodičom. Dáta z tachografu ukázali, že obžalovaný vodič viedol vozidlo z Tangeru do Algecirasu, čo je v súlade s jeho vlastnou výpoveďou.

Správa marockej polície napokon ukázala, že do vozidla pôvodne vošli štyria utečenci, z ktorých dvoch našli a zadržali v Maroku a dvaja sa ukryli medzi nákladom v návese. Vozidlo tak bolo zaplombované spolu s nimi. Bodkou za celým dokazovaním bola výpoveď pracovníka čerpacej stanice, ktorý opísal Ahmedov šok po tom, ako sa o nelegálnych migrantoch vo svojom návese dozvedel. Napriek šoku ho vodič hneď požiadal, aby zavolal políciu.

O možnosť utiecť sa losuje

Marocký vodič tak strávil rok v španielskej preventívnej väzbe neprávom. Počas súdneho procesu aj samotní nelegálni utečenci priznali, že sa do návesu vlámali bez jeho pomoci. Opísali aj to, ako v ich rodnom meste ľudia losujú, kto sa pokúsi vstúpiť do Španielska a kto zostane v Maroku. Osoba, ktorá zostane, je zodpovedná za zatvorenie dverí na návese alebo nákladnom aute, zatiaľ čo ostatní sa skryjú vo vnútri.

Aktuálne
Prečítajte si aj