21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Marius Pedersen pridal do svojej flotily vozidlá na CNG a bioplyn

Skupina Marius Pedersen je v oblasti zberu a odvozu odpadov známym menom. Svoje služby poskytuje vo viac ako 400 mestách a obciach po celom Slovensku. V rámci svojej snahy podporiť prevádzku ekologických vozidiel rozšírila začiatkom marca svoju flotilu o vozidlá Volvo Trucks poháňané stlačeným zemným plynom (CNG) alebo bioplynom.

Nové vozidlá Volvo FE, ktoré spoločnosti odovzdala Volvo Trucks Slovensko, sú v konfigurácii 6×2 R Euro 6. V porovnaní s bežnými dieselovými motormi produkujú nižšiu úroveň škodlivých častíc. Pri prevádzke na bioplyn sú emisie CO₂ od nádrže po kolesá nižšie v porovnaní s dieselom nižšie až o 100 %. Výfukové plyny obsahujú tak málo častíc, že nie je potrebná žiadna ďalšia úprava výfukových plynov, postačuje iba trojcestný katalyzátor.

Vozidlá sú schopné jazdiť na stlačený zemný plyn (CNG) alebo bioplyn (Foto: Volvo Trucks Slovensko)

Kabína má nízky vstup a vodiči majú k dispozícii automatickú prevodovku. Prídavné dolné okno vo dverách spolujazdca zlepšuje prehľad o tom, čo sa deje na strane spolujazdca. Nadstavba FAUN VARIOPRESS 521 so zadným vyklápaním má objem 21m3.

Nadstavba FAUN so zadným vyklápaním má objem 21 m3 (Foto: Volvo Trcks Slovensko)

Podľa slov generálneho riaditeľa spoločnosti Marius Pedersen Olivera Šujana sa tlak na ochranu životného prosteredia, ale aj vývoj technológií a inovácií týkajú aj ich spoločnosti. Preto sa snažia vyhľadávať riešenia, ktoré sa uplatnia, no zároveň pomáhajú spoločnosti aj životnému prostrediu. Štyri nové vozidlá od Volvo Trucks Slovensko sú podľa neho ďalším krokom v snahe chrániť spolu s mestami a obcami životné prostredie, v ktorom žijeme.

Alternatívny pohon môže pri využití bioplynu priniesť úsporu emisií CO2 až do 100 % (Foto: Volvo Trucks Slovensko)

Generálny riaditeľ Volvo Group Slovakia Leonard Toček pri odovzdávaní vozidiel povedal, že snahou Volva je spolupracovať so zákazníkom a spoločne pripraviť najlepšie riešenia, ktoré mu pomôžu byť vo svojom odvetví konkurencieschopnými.

Špecifikácia vozidiel Volvo FE pre Marius Pedersen

  • Vozidlo: Volvo FE 6×2 R Euro 6 CNG
  • Motor: 6-valcový motor s objemom 9 litrov, pohon na CNG
  • Max. výkon: 320 koní
  • Max. krútiaci moment: 1356 Nm
  • Kabína: Spacia
  • Prevodovka: Automatická prevodovka Allison 6‑stupňová, 1250 Nm
  • Výška podvozka: MEDIUM
  • Celková hmotnosť súpravy (GCW): 70 ton
  • Palivové nádrže: Pravostranná nádrž na CNG (60 kg) + Ľavostranná nádrž na CNG (60 kg)
  • Nadstavba FAUN VARIOPRESS 521, zberný kontajner so zadným vyklápaním s objemom 21 m3
Aktuálne
Prečítajte si aj