10.3 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

WoMAN chce do vývoja nových modelov viac zapájať ženy

V roku 2022 sa MAN Truck & Bus pustil do iniciatívy „WoMAN“, ktorá je zameraná na prispôsobenie vývoja nákladných vozidiel tak, aby lepšie vyhovovali špecifickým potrebám žien-šoférok. Tento krok bol motivovaný uvedomením si, že tradičné hodnotenie produktov v sektore úžitkových vozidiel sa primárne orientovalo na potreby a preferencie mužov.

Cieľom tejto iniciatívy je prelomiť trend tzv. „genderového nedostatku dát“ a zahrnúť ženské perspektívy do procesu vývoja vozidiel. „Prínosy perspektívy žien-šoférok sú pre nás neoceniteľné a chceme ich využiť na zlepšenie našich produktov tak, aby boli v budúcnosti pre všetkých našich zákazníkov ešte príjemnejšie, pohodlnejšie a viac intuitívne,“ uviedol Dr. Frederik Zohm, hlavný vývojár v MAN Truck & Bus.

Foto: MAN

WoMAN zisťuje, čo preferujú ženy

Projekt „WoMAN“ sa zameriava na identifikáciu a adresovanie rozdielov v potrebách a preferenciách medzi mužmi a ženami za volantom. MAN sa snaží zatraktívniť profesiu vodiča nákladného vozidla pre ženy a v rámci svojho výskumného tímu organizuje workshopy s profesionálnymi vodičkami.

Cieľom je získať podrobné informácie o ich každodennom pracovnom živote a odhaliť rozdiely v preferenciách. Tieto workshopy napríklad ukázali, že ženy-šoférky preferujú v kabíne kamiónu iné vybavenie a rozloženie, vrátane šírky postele, potreby umývadla či toalety, ako aj počtu a umiestnenia elektrických zásuviek pre osobné elektronické prístroje.

Foto: MAN

Žien medzi profi vodičmi je málo

Napriek rastúcemu podielu žien medzi profesionálnymi vodičmi v Nemecku, kde sa počet žien s oprávnením na vedenie nákladného vozidla zvýšil o viac ako 2 %, MAN Truck & Bus poukazuje na stále nízku celkovú úroveň zastúpenia žien v tomto povolaní. Iniciatíva „WoMAN“ sa snaží túto nerovnováhu zmeniť a pritiahnuť viac žien do odvetvia.

Táto iniciatíva tiež zdôrazňuje význam sociálnych sietí, kde majú ženy-šoférky silný hlas, a plánuje ďalšie prieskumy na lepšie pochopenie ich potrieb. Tento prístup signalizuje zmenu v tom, ako výrobcovia nákladných vozidiel, ako je MAN, pristupujú k rozvoju svojich produktov s cieľom začleniť rozmanitejšie potreby a poskytnúť tak lepšie, prispôsobené riešenia pre všetkých vodičov.

Aktuálne
Prečítajte si aj