32.1 C
Bratislava
štvrtok, 18 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Americký Mack postavil mobilnú nabíjačku pre nákladné autá

Americký výrobca ťahačov Mack prišiel so zaujímavým riešením toho, ako chce podporiť zákazníkov skúšajúcich elektrické nákladné vozidlá triedy 6 až 8. Vyrobila mobilný off-grid nabíjací systém, ktorý bude integrovaný na jeho elektrické nákladné vozidlo Mack MD Electric.

Tento mobilný nabíjací systém Mack MD Electric môžu na obmedzený čas využívať zákazníci, ktorí chcú testovať elektrickú technológiu, aj predajcovia pri zabezpečovaní ukážok elektrických vozidiel.

Mobilná nabíjačka Mack MD Electric

Spoločnosť Mack oznámila túto novinku na výročnom stretnutí Rady pre technológie a údržbu a na výstave prepravnej technológie Americkej asociácie nákladnej dopravy, ktoré sa konalo začiatkom marca v kongresovom centre Ernest N. Morial v meste New Orleans v štáte Louisiana.

„Tento systém umožní zákazníkom alebo predajcom nabíjať nákladné vozidlá – či už ide o ukážkovú jazdu jedného demo vozidla alebo viacerých vozidiel – bez toho, aby zákazníci museli mať k dispozícii nabíjaciu infraštruktúru vo svojom depe alebo sídle,“ povedal manažér pre energetické riešenia spoločnosti Mack Trucks, Ryan Saba. Mack dúfa, že táto možnosť pomôže zákazníkom jednoduchšie vyskúšať výhody e-mobility.

Zdrojom je obnoviteľný propán

Off-grid nabíjací systém bude pozostávať z generátora poháňaného obnoviteľným propánom a 120 kW nabíjačky. Umiestnený bude na zadnej časti elektrického nákladného vozidla Mack MD Electric, ktoré ho bude prepravovať. Spoločnosť Mack v súčasnosti neplánuje urobiť toto špeciálne vozidlo s nabíjačkou komerčne dostupným vo svojom portfóliu energetických riešení.

Dokáže ale podporiť zákazníkov a záujemcov o túto kombináciu nákladného vozidla a nabíjačky prostredníctvom svojich dodávateľských reťazcov. Jednoducho povedané, vie pomôcť, aby si takéto vozidlo zákazníci postavili sami.

Dojazd Mack MD Electric

Elektrické nákladné vozidlo Mack MD môže byť konfigurované ako vozidlo triedy 6 alebo 7. Je vybavené trojfázovým synchronným motorom s permanentnými magnetmi s výkonom 260 k, napájaným batériami s techoogiou Nickel Manganese Cobalt (NMC) Oxide lithium-ión, s kapacitou 240 kWh a odhadovaným dojazdom 370 km. MD Electric je druhým elektrickým vozidlom, ktoré spoločnosť Mack Trucks predstavila. Prvým bol Mack LR Electric, ktorý prišiel do výroby v decembri 2021.

Mack LR Electric je model triedy 8 určený pre odpadové hospodárstvo, s celkovou hmotnosťou vozidla 30 ton. Nová generácia Mack LR Electric ponúka o 42 % viac energie a štandardnú kapacitu batérií 376 kWh pre zvýšený dojazd medzi nabíjaniami. Dvojica elektrických motorov s nepretržitým výkonom 448 k a max. krútiacim momentom 5 500 Nm už od nuly.

Elektrické nákladné vozidlo Mack MD sa vyrába v závode Roanoke Valley Operations (RVO) v Roanoke Valley, v. štáte Virgínia, kde spoločnosť Mack začala v roku 2020 výrobu série Mack MD. Mack LR Electric sa vyrába v závode Mack Lehigh Valley Operations (LVO) v Macungie, v štáte Pensylvánia, kde sa montujú všetky nákladné vozidlá Mack triedy 8 pre Severnú Ameriku a export.

Aktuálne
Prečítajte si aj