9.4 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Elektrický Mack sa pokúsi ohúriť Ameriku

Výrobca nákladných vozidiel Mack Trucks predstavil svoj ďalší elektrický model – MD Electric. Elektrický Mack MD má doplniť rovnomenný model s naftovým pohonom, ktorý značka predstavila ešte v roku 2020. Ide o druhé elektrické vozidlo, ktoré Mack Trucks predstavil.

MD Electric dopĺňa rovnomenný model s naftovým motorom, ktorý prišiel na trh v roku 2020 a značka tvrdí, že záujem o toto auto stále rastie. Pridanie batériového elektrického vozidla s nulovými emisiami (BEV) do segmentu stredne ťažkých vozidiel podporuje dlhodobé ciele značky v oblasti udržateľnosti.

„V značke Mack sme nadšení, že zákazníci si teraz môžu objednať Mack MD Electric,“ povedal prezident Mack Trucks North America Jonathan Randall. Aj Randall považuje túto elektrickú novinku za ďalší krok značky smerom k dekarbonizácii. MD Electric je druhé elektrické vozidlo, ktoré spoločnosť Mack Trucks predstavila. Prvým bol Mack LR Electric, ktorý sa začal vyrábať v decembri 2021.

Americká klasifikácia

Mack MD Electric bude k dispozícii v triede 6 a triede 7, rovnako ako jeho dieselový náprotivok. Model triedy 6 má celkovú hmotnosť vozidla (GVWR) 25 995 libier (približne 11,8 tony), model triedy 7 má celkovú hmotnosť vozidla 33 000 libier (približne 14,9 tony). Oba modely sú oslobodené od 12-percentnej federálnej spotrebnej dane (FET). Mack MD Electric sa bude vyrábať v závode Roanoke Valley Operations (RVO) v meste Roanoke Valley vo Virgínii, kde Mack začal v roku 2020 vyrábať rad vozidiel Mack MD Series.

Mack MD Electric sa pripája k portfóliu vozidiel triedy 6 až 8, ktoré Mack ponúka. Poháňa ho trojfázový synchrónny motor MD Electric s permanentným magnetom a všetko palubné príslušenstvo je napájané lítium-iónovými batériami na báze niklu, mangánu a kobaltu (technológia NMC). V ponuke sú dve konfigurácie výkonu: 150 kWh alebo 240 kWh. Nabíjanie je možné cez AC aj DC nabíjačky. Samozrejmosťou je rekuperačný brzdový systém.

Elektrický Mack pre každú úlohu

Mack MD Electric bol vyvinutý špeciálne pre stredne náročné aplikácie. Je dostupný v konfigurácii 4×2 s veľkým uhlom natočenia kolies pre lepšiu manévrovateľnosť v stiesnených mestských podmienkach. Dizajn kabíny radu MD sa vyznačuje krátkou dĺžkou od nárazníka smerom k zadnej časti kabíny. Výrobca udáva 103 palcov, teda 262 cm, čo je podľa Mack Trucks najlepšia hodnota v odvetví. Podobne ako v prípade naftového radu Mack MD, elektrický Mack chce zaujať aj odvážnym vzhľadom a štýlom „Mack Anthem®“. Mack MD Electric bude podporovaný predajcami Mack Trucks, z ktorých mnohí sú už predajcami certifikovaných vozidiel Mack Certified Electric Vehicle (EV).

MD Electric zvládne tzv. suchý tovar aj aplikácie vyžadujúce chladenie či komunálne úlohy. Tento model je navyše schválený ako súčasť kalifornského motivačného projektu pre hybridné a bezemisné nákladné autá a autobusy (HVIP). HVIP môže pomôcť urýchliť komercializáciu nákladných vozidiel s nulovými emisiami tým, že ponúkne bonusy, aby sa tak podporil predaj pokročilých technológií.

Aktuálne
Prečítajte si aj