19.9 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

KAFKA TRANSPORT a.s.: Od jedného zamestnanca k veľkej autodoprave

Hovorí sa, že úspešné príbehy začínajú tým, že ľudia chcú zmeniť svet k lepšiemu. Taký bol príbeh Josefa Kafku. Človeka, ktorý bol pred 32 rokmi jediným zamestnancom svojej vlastnej firmy. Ako kamionista chcel robiť veci v doprave inak, preto si založil živnosť. Dnes patrí jeho firma KAFKA TRANSPORT a. s. medzi popredné dopravné spoločnosti na juhu Čiech.

Za úspechom jeho spoločnosti stoja nielen jeho schopnosti a odhodlanie, ale ako sám hovorí, aj podnikateľské šťastie a správni partneri. Tí mu pomáhajú rozvíjať biznis aj napriek zložitej dobe a zmenám, ktorým komerčná cestná doprava v poslednej čelí. Už skoro 20 rokov k týmto partnerom patrí aj Eurowag.

KAFKA TRANSPORT a. s. sídli v Opařanoch a miestni si bez nej svoju obec už nevedia predstaviť. Obyvatelia a ľudia z blízkeho okolia tvoria viac ako polovicu zo 150 zamestnancov spoločnosti, ktorá prevádzkuje 100 nákladných vozidiel.

Vlastná vízia dopravy

Josef Kafka začínal ako vodič kamiónovej dopravy, vďaka čomu mohol už pred rokom 1989 vidieť aj Európu za železnou oponou. „Po nežnej revolúcii som chcel vyskúšať, či sa dokážem ako jedinec priblížiť západu. Začal som budovať svoju dopravnú víziu a robiť dopravu tak, ako som si ju predstavoval ja,“ opisuje podnikateľ prvotné impulzy.

V roku 1991 si tak ako fyzická osoba založil živnosť, ktorá sa však vďaka jeho vytrvalej práci časom zmenila na KAFKA TRANSPORT a. s. Spoločnosť vybudovala v Opařanoch logistický sklad, v roku 2002 otvorila servis vozidiel, o dva roky neskôr vlastnú čerpaciu stanicu a v roku 2021 zakúpila prvé nákladné vozidlo na alternatívny pohon LNG.

K dopravným službám postupne pribudli pridružené činnosti, ako špedícia, servisné práce, skladovanie, umývačka vozidiel alebo expresná kusová celorepubliková zásielková služba FOFR. Kamióny KAFKA TRANSPORT a. s. jazdia najmä do západnej Európy, prevládajúcou krajinou je Španielsko.

Takmer 20 rokov s Eurowagom

Riadiť medzinárodnú dopravnú firmu si vyžaduje viac ako jedného človeka. Za stabilnou pozíciou na trhu sa skrýva ucelená ponuka dopravných služieb, individuálny prístup k zákazníkovi, ale aj k zamestnancom a využívanie moderných metód prevádzky a riadenia.

Spolupráca s Eurowag-om začala v roku 2004 a v súčasnosti využíva KAFKA TRANSPORT a.s. široké portfólio jeho služieb, od tankovacích kariet až po finančné služby a platobné karty.

„Vlastníme 100 kamiónov, ktoré po európskych cestách absolvujú ročne asi 12 miliónov kilometrov. Služby spoločnosti Eurowag nám zjednodušujú prevádzku po všetkých stránkach – ako majiteľ vítam efektívnu správu vozového parku, finančné služby a možnosť optimalizovať výdavky. Naši vodiči majú pre zmenu jednoduchšie cesty vďaka širokej akceptačnej sieti, palivovým i platobným kartám. Jazdíme po celej Európe a potrebujeme partnera, ktorý nám poskytne jednoduché a efektívne dopravné služby a umožní nám rozvíjať náš biznis,“ sumarizuje Josef Kafka.

Pripravený na budúcnosť

V podnikaní prichádzajú nielen vzostupy, ale i ťažké chvíle. „Míľniky vždy boli a budú,“ hovorí Josef Kafka. Dôležité je podľa neho prežiť si dve emócie. Zarobiť prvý milión a prísť o prvý milión korún. V súčasnosti sa firma, podobne ako mnohé ďalšie, v komerčnej cestnej doprave, pasuje s výzvami, medzi ktoré patrí napríklad nedostatok vodičov. „Nedostatok kvalifikovaných záujemcov riešime tak, že si vodičov sami vychovávame. Dôležitá je chuť pracovať a nadšenie, vodičský preukaz a profesijné znalosti dokážeme zaistiť,“ hovorí zakladateľ KAFKA TRANSPORT a. s.

„V súčasnosti máme medzi vodičmi aj dve ženy. Je to ťažká a náročná práca, ale dámy ju zvládajú veľmi dobre a do kolektívu výborne zapadli.“ Napriek rôznorodým výzvam, ktoré firmu v budúcnosti čakajú, považuje Josef Kafka základy úspechu za nemenné. „Úspechy neprídu samé, treba si ich zaslúžiť húževnatosťou a vytrvalosťou. Podstatné je poznať svoje ciele a nastavovať ich tak, aby nedošlo k prehriatiu,“ hovorí. „Pre budúcnosť je dôležité predvídať problémy a budovať si schopnosti úspešne im čeliť. To sa nám zatiaľ darí – i vďaka partnerom, ako je Eurowag.“

Aktuálne
Prečítajte si aj