21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Iveco preberá spoločný podnik s Nikolou

Skupina Iveco oznámila dokončenie akvizície spoločného európskeho podniku, na ktorom spolupracovala so spoločnosťou Nikola. Joint-venture podnik vznikol v roku 2019. Jeho prevzatie bude Iveco stáť 35 miliónov dolárov a Nikolu tým vykúpi z európskeho trhu. Nikola tvrdí, že sa chce zamerať na svoje aktivity v USA.

Iveco získa od Nikoly aj 20 miliónov akcií. Pri obchodovaní za 1 dolár za akciu to zvýši náklady na približne 55 miliónov USD. V rámci akvizície získa Iveco licenciu na ďalší vývoj riadiaceho softvéru vozidla pre spoločne vyvinuté batériové elektrické ťahače (BEV) a elektrické vozidlá s palivovými článkami (FCEV). Nikola zase dostane povolenie na technológiu S-Way v Severnej Amerike, ako aj s ňou súvisiace komponenty.

Iveco v Európe, Nikola v severnej Amerike

Akvizíciu Iveco opísalo ako „novú fázu partnerstva medzi oboma spoločnosťami“. V tlačovej správe taliansky výrobca napísal, že „každá spoločnosť sa teraz chce zamerať na ťažkú prepravu“, čo sa dá chápať aj tak, že každý z bývalých partnerov sa chce zamerať na vývoj nákladných vozidiel na svojom trhu.

Akvizícia podlieha schváleniu regulačnými orgánmi a vypracovaniu konečných zmlúv. Konatelia oboch spoločností sa k rozhodnutiu zatiaľ nevyjadrili. Skupina Iveco uviedla, že bude ďalej vyvíjať a zavádzať do praxe elektrické ťahače na batérie a palivové články pre európsky trh. Naproti tomu Nikola sa sústredí na svoje aktivity v severnej Amerike, s nákladnými vozidlami BEV a FCEV a vodíkovou infraštruktúrou pod značkou HYLA.

Aktuálne
Prečítajte si aj