22.1 C
Bratislava
piatok, 19 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

IVECO, Plus a dm-drogerie markt vyskúšajú poloautomatizované kamióny

Značka IVECO, spoločnosť Plus a ich partneri dm-drogerie markt a DSV, oznámili začiatok pilotného projektu poloautomatizovaných nákladných vozidiel v Nemecku.

Po niekoľkých náročného a prísneho testovania a validácie bude oznámený program využívať nový dizajn ťažkých nákladných vozidiel IVECO S-Way, vybavených softvérom PlusDrive® pre vysoko automatizované riadenie, pod dohľadom vodiča. IVECO S-Way s technológiou PlusDrive je tak o krok bližšie k sériovej výrobe.

Testovacie trasy v Nemecku

Testovacie jazdy prebiehajú na trase medzi distribučným centrom dm vo Waghäuseli a distribučným centrom DSV v Gernsheime. V prvej fáze budú testy vykonávať vodiči zo značky IVECO, ktorí budú sprevádzať vodičov DSV počas tréningu. Po zaškolení budú môcť vyškolení vodiči vykonávať jazdy samostatne.

Prostredníctvom prepravy komerčného tovaru pre zákazníka umožní tento program získať reálne dáta o prevádzkových výhodách vozidiel IVECO S-Way s technológiou PlusDrive. Medzi očakávané výhody patrí zníženie únavy vodičov, zvýšenie bezpečnosti na cestách a zlepšenie spotreby paliva, čo vedie k zníženiu emisií uhlíka a celkových nákladov na vlastníctvo pre flotily.

Dlhodobá spolupráca s dm-drogerie markt a DSV

Program má tiež overiť pripravenosť najnovšej generácie IVECO S-Way s technológiou PlusDrive na sériovú výrobu a poskytovanie vysoko výkonných automatizovaných funkcií. V optimalizovanom dizajne sú integrované pokročilé senzory a voliteľne aj lidar pre vizuálny centrálny vnemový systém PlusDrive.

PlusDrive ponúka vysoko automatizované funkcie ako udržiavanie v jazdnom pruhu, zvládanie predbiehania, zlúčenie jazdných pruhov, zmeny jazdného pruhu na podnet vodiča alebo systému, asistent v dopravných zápchach a ďalšie, všetko ale pod dohľadom vodiča.

Spoločnosti DSV a dm-drogerie markt spolupracujú od roku 1986 a už roky spoločne vyvíjajú pokročilé riešenia v rámci svojich dodávateľských reťazcov. V roku 2021 spoločne podpísali deklaráciu o úmysle podporovať inovatívne a udržateľné projekty. Testovaním tejto technológie tak potvrdzujú spoločný záujem o inovácie.

Prví s poloautomatizovaným riešením

DSV a dm sú prvými spoločnosťami v Nemecku, ktoré testujú poliautomatizované riešenie s asistenciou vodiča v nákladných vozidlách v Európe. Christian Bodi, výkonný riaditeľ dm zodpovedný za logistiku, považuje tento projekt za vźnamné prispenie k pohodliu a bezpečnosti vodiča. Navyše podľa neho pomôže zabezpečiť, že dodávateľské reťazce budú fungovať hladšie a spoľahlivejšie. „Naším cieľom je získať spolu s našimi partnermi poznatky o potenciáli týchto vozidiel pre dm v rámci operatívnej implementácie,“ dodáva Bodi.

Senior riaditeľ pre inováciu a technológiu nákladných vozidiel v DSV Peter Matthiesen si myslí, že dekarbonizovaná budúcnosť si vyžaduje rôzne technologické inovácie pre rôzne použitia. „Sme nadšení, že môžeme začať pilotný projekt a posúdiť, ako môžu automatizované nákladné vozidlá IVECO a Plus zapadnúť do našej budúcej flotily udržateľných dopravných možností,“ hovorí Matthiesen.

Dáta a spätná väzba od zákazníkov sú kľúčovými parametrami pre vytváranie inovatívnych a udržateľných produktov. „Naša spolupráca s dm, DSV a Plus na tomto pilotnom programe nás približuje k realizácii inovácií riadených bezpečnosťou v vysoko automatizovaných komerčných vozidlách,“ hovorí technický a digitálny riaditeľ skupiny Iveco Group Marco Liccardo.

ZdrojIVECO
Aktuálne
Prečítajte si aj