27.5 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Girteka oznámila výsledky za rok 2022

Litovská dopravná spoločnosť Girteka oznámila finančné výsledky za rok 2022. Tie ukazujú, že sa jej mimoriadne darilo. Minulý rok dosiahli konsolidované príjmy skupiny 1,93 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 34 % v porovnaní s rokom 2021. Zisk pred zdanením vzrástol o 114 % na 166,5 milióna eur. EBITDA skupiny (zisk pred úrokmi, daniami, odpismi a amortizáciou) dosiahla 348,8 milióna eur.

Minulý rok bol pre skupinu plný zmien. Girteka obnovila svoju organizačnú štruktúru, posilnila svoje operácie v rôznych geografických regiónoch, predstavila obnovenú značku a stratégiu zodpovednej logistiky a pokračovala v implementácii procesov digitalizácie. Edvardas Liachovičius, generálny riaditeľ skupiny Girteka si myslí, že v minulosti boli prijaté včasné a nevyhnutné rozhodnutia, ktoré teraz prinášajú výsledky.

„Minulý rok bola naša stratégia mať vlastnú flotilu nákladných vozidiel s vlastnými vodičmi našou konkurenčnou výhodou. Zabezpečila nám úspech. Vzhľadom na nedostatok vodičov v logistickom sektore nám investície v rôznych geografických oblastiach a zlepšenie pracovných podmienok pomohli získať nových kolegov, čo nám umožnilo poskytovať potrebnú kapacitu a splniť naše záväzky voči zákazníkom,“ hovorí Liachovičius.

Organizačná štruktúra sa zmenila

Minulý rok bola bývalá hlavná prevádzková spoločnosť skupiny Girteka, Girteka Logistics UAB, rozdelená na tri samostatné logistické spoločnosti a kompetenčné centrum, kde sú teraz sústredené finančné, IT, marketingové, komunikačné a iné servisné funkcie. Girteka tiež zriadila svoje nové hlavné sídlo v Girteka Parku v litovskom Vilniuse, presunula sa na novú základňu v Poznani (Poľsko) a otvorila obchodné servisné centrum v Tbilisi (Sakartvelo).

Liachovičius si však myslí, že tento rok pravdepodobne nebude ľahký a pred odvetvím stoja veľké výzvy. „Dopravný a logistický sektor je extrémne cyklický. Ak neberieme do úvahy sezónnosť, môžeme vidieť, že dopyt po službách prepravy tovaru začal upadať v strede minulého roka, takže rok 2023 bude ťažký. Úspech minulého roka nám umožňuje konzistentne pokračovať v investovaní do strategických projektov, ako je digitalizácia našich operácií, neustále obnovovanie našej flotily nákladných vozidiel so zameraním na udržateľnosť a bezpečnosť na cestách a zlepšovanie pracovných podmienok pre našich zamestnancov,“ hovorí Liachovičius. Skupina Girteka, ktorá prevádzkuje najväčšiu vlastnú flotilu v Európe, spravuje viac ako 9 200 nákladných vozidiel a 9 800 návesov. Zamestnáva viac ako 23 000 ľudí.

ZdrojGirteka
Aktuálne
Prečítajte si aj