21.2 C
Bratislava
pondelok, 15 apríla, 2024
46 300 1 430 18 600

Eurowag prináša viacero riešení v jednom

Eurowag už dávnejšie priniesol riešenie, ktorým dáva dopravcom možnosť platiť za mýto v šiestich krajinách Európy, poskytuje základnú aj pokročilú telematiku a jednoduchá je aj jeho inštalácia. Ide o systém EVA, ktorého palubná jednotka je len o niečo väčšia ako mobilný telefón. Platba za mýto je elektronická, vďaka inteligentnej telematike sa zjednodušuje správa vozidla aj celej flotily a vyspelý systém ochrany pomáha predchádzať krádežiam paliva.

Integrované riešenie EVA má svoj názov z anglických slov Asi najoceňovanejšou funkciou integrovaného riešenia EVA (skratka z anglických slov Enhanced Vehicle Assistant) je certifikácia európskej služby elektronického mýta (EETS) pre šesť európskych krajín. Prostredníctvom jedinej palubnej jednotky tak možno platiť za mýto v Nemecku, Poľsku, Maďarsku, Belgicku, Rakúsku a v Českej republike, na niektorých mostoch a tiež na súkromných poľských diaľniciach A1 a A4. Už tento rok okrem toho pribudnú ďalšie tri krajiny: Slovensko, Španielsko a Portugalsko. Mýtne pokrytie je pritom pre dopravné spoločnosti kľúčové.

Jednoduché narábanie so systémom

Systém EVA zahŕňa palubnú jednotku, softvér a vzdialenú správu pomocou používateľského účtu. Základom je veľmi jednoduché narábanie s ním, či už pre vodičov, dispečerov alebo majiteľov flotíl. Samotná palubná jednotka sa inštaluje jednoducho, štýlom Plug and Play: stačí ju umiestniť na čelné sklo vozidla tak, aby nebránila vo výhľade, pripojiť do 12/24 V zásuvky a potvrdiť údaje o vozidle. Prehľadné je aj samotné používateľské rozhranie jednotky, ktoré ponúka spolu až 17 jazykov.

Zákazník si môže skontrolovať zakúpené krajiny, v ktorých má aktivovanú platbu za mýto vo svojom účte na klientskom portáli Eurowag. Takisto tu môže krajinu pridať, stačí, aby vo svojom používateľskom účte upravil údaje pre konkrétne vozidlá. Eurowag ponúka svojim zákazníkom fakturáciu za platby mýta tzv. post-pay režim (platba na faktúru). Nie je teda potrebné riešiť predplácanie služieb a kontrolovať, či je na zákazníckom účte dostatok finančných prostriedkov. Tento rok plánuje firma pridať tri ďalšie krajiny: Slovensko, Španielsko a Portugalsko. Pre Slovensko už bola spustená možnosť predregistrácie.

Úspora práce aj peňazí

Jednoduchá administrácia mýtnych platieb šetrí čas, kapacity a často aj nervy zamestnancov. Eurowag funguje pre dopravcov ako one-stop shop, a tak ponúka aj viacero ďalších služieb – napríklad palivové karty, platobné karty pre vodičov, finančné a daňové služby či spomínanú správu flotily prostredníctvom telematických nástrojov.

Inštalácia určitých telematických služieb si síce vyžaduje odbornú asistenciu pracovníka Eurowagu, podľa poskytovateľa však prináša množstvo výhod. Telematika systému EVA ponúka napríklad sledovanie polohy vozidla v reálnom čase, plánovanie trás, evidenciu času jazdy a prestojov, analýzu správania vodiča, presné CAN BUS dáta, sťahovanie dát z tachografu na diaľku, kontrolu zákonných limitov pre čas jazdy alebo pokročilý systém ochrany proti krádežiam paliva FuelGuard.

Patentovaná technológia FuelGuard je bezplatnou súčasťou jednotky EVA. Porovnáva, či použitie palivovej karty súhlasí so skutočnou polohou vozidla. Ak sa miesto platby za palivo a lokalita vozidla líšia, systém platbu paliva nepovolí. To môže majiteľovi flotily ušetriť značné peniaze – priemerná strata pri palivovej krádeži je približne 1200 eur.

ZdrojEurowag
Aktuálne
Prečítajte si aj