31.6 C
Bratislava
nedeľa, 21 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

Elektrické vozidlá Volvo Trucks dostali nové batérie

Nové batérie majú o 42% vyššiu energetickú kapacitu, čo im v praxi prinesie dojazd na jedno nabitie na úrovni 450 km. Vozidlá tak budú ešte lepšie pripravené pre rôzne trasy a rôzne úlohy, vrátane tých, ktoré si vyžadjú vyššiu energetickú spotrebu, ako zber odpadu či aplikácie v stavebníctve. V neposlednom rade budú batérie s vyššou kapacitou prínosom aj pre prevádzku na smeny.

S novými batériami má Volvo FL Electric dojazd spomínaných 450 km, Volvo FE Electric získa dojazd 275 km. Volvo Trucks od vyššej kapacity očakáva ešte jednoduchší prechod s dieselových na elektrické nákladné vozidlá a to predovšetkým v mestách.

Môžu zvýšiť užitočné zaťaženie

Vyššia kapacita takisto znamená, že na rovnaký výkon, aký je dnes dostupný, je potrebných menej batérií. Pokiaľ úlohy zákazníkov vyžadujú kratšie dojazdy, môžu preto zvýšiť svoje užitočné zaťaženie použitím menšieho počtu batérií. Každá batéria, ktorá nemusí byť na auto inštalovaná, prináša navyše 500 kg užitočného nasadenia. Aktualizované modely je možné objednať už dnes, prvé dodávky sa očakávajú na jeseň tohto roka.

Volvo trucks FE Electric dostalo väčšie baterky
Foto: Volvo Trucks

Ak by sme porovnali dieselové Volvo FL alebo Volvo FE s rovnakou elektrickou verziou, ideálne poháňanou zelenou energiou, na typickej trase by bolo možné ušetriť približne 30 ton CO2 ročne. Pomaly tieto výhody začínajú vnímať už aj samotní zákazníci. Od roku 2019, kedy Volvo Trucks začala s výrobou plne elektrické nákladné vozidlá, ich doteraz predala takmer 5 000 v 40 krajinách po celom svete. Cieľom spoločnosti je, aby polovica jej celosvetového predaja nákladných vozidiel bola do roku 2030 elektrická.

Fakty

Volvo FL Electric

Výkon: Až 180 kW   
Hnacia línia: 1 elektromotor
Kapacita batérií: 280-565 kWh, 3-6 batérií
Dojazd: Až 450 km (distribúcia) bez elektro-mechanického pomocného pohonu (PTO), 6 batérií.
Až 280 km (distribúcia) bez elektro-mechanického PTO, 3 batérie.

Volvo FE Electric

Výkon: Až 225 kW
Hnacia línia: 2 elektromotory
Kapacita batérií: 280-375 kWh, 3-4 batérie
Dojazd: Až 275 km (distribúcia) bez elektro-mechanického PTO, 4 batérie.
Až 200 km (zvoz odpadu) s elektro-mechanickým PTO, 4 batérie.

Elektrické Volvo s väčšími batériami
Foto: Volvo Trucks
Aktuálne
Prečítajte si aj