27.5 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024
46 300 1 430 18 600

EETS od Eurowagu si už môžete registrovať

Na Slovensku v súčasnosti finišuje testovanie pred spustením plnej prevádzky systému Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS).

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) zatiaľ nepotvrdila presný termín spustenia služby, no záujemcovia sa už môžu predregistrovať, aby ju mohli využívať hneď od prvého dňa spustenia. 

S Eurowagom ste pripravení už dnes

Príkladom je spoločnosť Eurowag, ktorá poskytuje možnosť predregistrácie už niekoľko mesiacov. Jej existujúci zákazníci vybavia všetko potrebné cez klientský portál alebo telefonicky, noví zákazníci sa môžu registrovať vyplnením formuláru na www.eurowag.sk. Predregistrácia má výhodu aj v tom, že po spustení EETS sa očakáva zvýšený záujem dopravcov. 

Foto: Cargo magazín

V prípade Eurowagu, po registrácii doručí kompatibilnú palubnú jednotku kuriér priamo zákazníkovi, takže ten nemusí nikam chodiť. Vo vozidle sa dá palubná jednotka pripojiť pomocou priloženého kábla do 12V zásuvky alebo do rozdvojky. Súčasťou zásielky je aj manuál a k dispozícii je aj telefonická podpora. Podrobný návod na nastavenie jednotky nájdete aj v tomto článku na našom webe.

Zákazník má navyše s palubnou jednotkou od Eurowagu možnosť objednať si aj ďalšie služby kompletnej starostlivosti o vozový park, napríklad telematické služby, funkciu prevencie zneužitia palivovej karty či refundácie DPH za palivo a mýto. Cena za palubnú jednotku sa líši v závislosti od poskytovateľa. Eurowag si účtuje 3,95 eura mesačne a následné platby sa odvíjajú od cien mýtneho v jednotlivých krajinách a od počtu prejazdených kilometrov či kategórie vozidla. Tieto ceny sú u všetkých poskytovateľov rovnaké.

Jedna krabička, jednotná fakturácia

EETS prinesie dopravcom aj vodičom niekoľko kľúčových výhod. Ak dnes vodič cestuje napríklad z Prešova do Stuttgartu, potrebuje tri palubné jednotky – slovenskú, rakúsku (alebo českú) a nemeckú. S EETS mu na takúto cestu bude stačiť jedna palubná jednotka. Okrem ušetrenia miesta na členom skle tak nemusí pri každom prechode hranicami obstarávať novú palubnú jednotku. 

Foto: Cargo magazín

Pre dopravcu je najväčšia výhoda EETS v tom, že si nemusí strážiť transakcie a fakturáciu pre každý štát zvlášť. Má jednu zmluvu, jednu palubnú jednotku a jednu faktúru. Prípadné reklamácie navyše nemusí riešiť v jednotlivých krajinách, pretože všetko dokáže vyriešiť priamo s poskytovateľom, v tomto prípade spoločnosťou Eurowag.

Kde všade sa dá s jednou palubnou jednotkou jazdiť, závisí od poskytovateľa. V prípade Eurowagu je to aktuálne osem krajín Európskej únie, pričom ďalšie vrátane Slovenska pribudnú už čoskoro. Jednotku je navyše možné využiť aj pri prejazde viacerými tunelmi či mostami, ktoré sú spoplatnené.

Praktické skúsenosti z Česka

V Českej republike spustil Eurowag systém EETS v marci 2023. Dáta ukazujú, že typickým zákazníkom EETS u našich západných susedov je dopravná spoločnosť s dvoma a viac vozidlami. „Pre tieto firmy znamená európske mýto výrazné zvýšenie komfortu. Každému z ich áut stačí jedna palubná jednotka, nepotrebujú si v každej tranzitnej krajine zaobstarávať ešte ďalšiu, národnú,“ približuje spätnú väzbu od českých dopravcov Milan Moravský z Eurowagu. „Usporia tak na poplatkoch či servise, určite im to navyše šetrí čas, ktorý by inak museli stráviť pri vyúčtovaní,“ dodáva. Veľkou výhodou je pre dopravcov podľa neho aj prehľad faktúr a jednorazová platba za všetky naraz. 

nastavenie EETS
Foto: Cargo magazín

Moravský hovorí, že spokojní sú aj vodiči. S EETS majú na čelnom skle iba jednu krabičku, lepší výhľad a poriadok v kabíne. „Výhodou je aj možnosť manažovania palubných jednotiek a vozidiel podľa potrieb v klientskom portáli,“ hovorí expert z Eurowagu. „Náš systém je flexibilný, spoločnosť môže napríklad ‚odviazať‘ jednotku z jedného vozidla a presunúť na iné. Môže si prípadne objednať aj ‚prázdnu‘ jednotku na vozidlo, na ktoré ešte len čaká,“ vysvetľuje. V cene za palubnú jednotku pre Slovensko má Eurowag aj základný balík telematiky či funkciu Fuel Guard na bezpečné platby za pohonné hmoty.

Aktuálne
Prečítajte si aj